Denizli Haber - Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren 'plaka düzenlemesi' yılbaşında yürürlüğgirdi.

Otomobillerin ön ve arka kısmında bulunması zorunlu olan, gerekli durumlarda araç ve sahibiyle ilgili bilgelere ulaşılmasını sağlayan plakalarda 'karekod' dönemi başladı.

NTV'den Murat Şahin'in haberine göre, 'karekod'lu plakalar ile sahte ve APP olarak bilinen modifiye edilmiş plakaların engellenmesi amaçlanıyor.

KAREKODDA NELER OLACAK?

Karekodlu plakaları noterden basım belgesi olan yerler ile Şoförler Odaları yapabiliyor. Karekod, plakadaki il kodu ile harflerin arasında yer alacak. 15x15 mm ebadında olan karekod ile 12 haneli bir seri numarası da plakalara işlenecek.

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı! Türkiye ekonomisi istikrarlı bir seyir izliyor MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı! Türkiye ekonomisi istikrarlı bir seyir izliyor

ESKİ PLAKALAR DEĞİŞECEK Mİ?

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren tescil ettirilen veya trafiğe yeniden çıkacak tüm araçlarda karekod zorunluluğu bulunuyor. Yani yeni araç alındığında, alım satım durumunda, kayıp plaka, muayeneden kalan plaka gibi durumlarda karekodlu plaka veriliyor.

Plakalardaki karekod sayesinde seri numarası, aracın nerede ve ne zaman üretildiği gibi birçok güncel bilgiye daha hızlı erişilebilecek.

Araç sahiplerinin mevcut plakalarını değiştirme zorunluluğu bulunmuyor.

'SAHTE PLAKA' CEZASI 32 BİN 170 TL

2024 yılı itibarıyla "plakanın okunurluğunu engelleyecek değişiklikler" yapmanın cezası 2 bin 647 TL, "Sahte plaka kullanma cezası" ise 32 bin 170 TL oldu.

Kaynak: NTV

Editör: Tahir Aygün