Denizli Haber - Denizli’nin Çal ilçesinde 2019 yılındaki yangında yanan Cumhuriyetimizin ilkokullarından olan Gazi Paşa Mektebi’nin restorasyonu devam ediyor. Belediye Başkanı Fethi Akcan, soğuk ve yağışlı havalarda restorasyon çalışmalarının aksamaması için binanın çatısını çelik sistemle kapandığını, birkaç gün için de brandalarla duvarların da kaplanacağını söyleyerek, “Ata’mızın mirasını en kısa sürede aslına uygun şekilde ayağa kaldıracağız. Yağmur, kar ve fırtına gibi olumsuz hava koşulları restorasyon çalışmalarını sekteye uğratamayacak” dedi.

Kopan dorsedeki tonlarca mandalina yola saçıldı Kopan dorsedeki tonlarca mandalina yola saçıldı

Çal ilçesinde 2019 yılında çıkan yangında Gazi Paşa Mektebi tamamen yanmış, Belediye Başkanı Fethi Akcan,  “Yanan okul için Çal’ın namusudur demiştik. Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün mirası olan tarihi okulu kurtaracağız” yorumunda bulunmuştu.

 Gerekli çalışmalar ve ihalenin ardından restorasyon çalışmaları 8 ay önce başladı.  Ancak, kara kışın bastırmasıyla restorasyon çalışmalara sekteye uğramaya başladı. Bunun üzerine Gazi Paşa Mektebi’nin çatısı çelik sistemle tamamen kapatıldı. Duvarların olduğu bölüm de branda ile kapatılacak. Böylece, olumsuz hava koşullarında da restorasyon çalışması devam edecek.

KÜLTÜR EVİ OLACAK

Belediye Başkanı Fethi Akcan, restorasyonun bitimiyle Gazi Paşa Mektebi’nin kültür evi olacağını söyledi. Kovid-19 salgını nedeniyle yapılması gereken ihalelerin defalarca ertelendiğini ve bu günlere gelindiğini belirten Akcan, “Bu önemli projenin sahibi Çal Belediyesi, mülkiyet ise Milli Eğitim Müdürlüğü’nün dür. Tarihi okulumuz cumhuriyetimizi temsil eder ve Atatürk’ün mirasıdır. Yanan okul için her seferinde Çal’ın namusudur dedik, sahip çıktık.  İbrahim Çallı, Selahattin Pınar gibi Çallı sanatçıların isimlerinin, eserlerinin yaşatılacağı Kültür Evimiz, restorasyon çalışmaları bittiğinde hizmete girecek” diye konuştu.

Editör: Tahir Aygün