Denizli Haber - 15. Sarayköy Tarım ve Kültür Festivali 3. gününde yönünü ilçenin turizmde destinasyon merkezi olmaya aday olan Hisar Mahallesi’nde bulunan Attuda Antik Kenti’ne çevirdi.

Attuda Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması ve tanıtılması ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi ve Sarayköy Belediyesi iş birliğiyle PAÜ Arkeoloji Bölümü Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında çalışmalar devam ediyor.

Helenistik dönemden günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan, yaşamın hala devam ettiği Attuda Antik Kenti, Sarayköy festivalinin olmazsa olmazları arasında yerini aldı. 15. Sarayköy Tarım ve Kültür Festivali’nin 3. gününde “Attuda Antik Kenti’ni Keşfet” adı altında etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi uzman Arkeolog Fatma Tavlı, Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, Attuda Antik Kenti Yüzey Araştırma Ekibi, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Attuda Antik Kenti’nde düzenlenen etkinlikte Sarayköy Belediyesi tarafından kahvaltı ikram edildi. Samimiyetin ve tarihi konuşmaların iç içe yer aldığı etkinliğin ilk konuşmasını yapan Bilge Yılmaz Kolancı, antik kentteki çalışmalarla ilgili önemli bilgiler verdi.

UNESCO’YA DÂHİL EDİLEBİLECEK OLAN BİR KÖY
Kolancı,  “2021 yılından bu yana Pamukkale Üniversitesi adına Kültür ve Turizm Bakanlığımızın izniyle ekibimizle burada bir çalışma gerçekleştiriyoruz. 37 kişilik bilimsel araştırma ekibimiz var. Bu çalışmalar özellikle Pamukkale Üniversitesi ve Sarayköy Belediyemiz tarafından destekleniyor. Bu çalışmalara bu güne kadar verdikleri destekten dolayı Sarayköy Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’a çok teşekkür ediyoruz. Başkanımızın desteği olmasa bugüne kadar bu kadar ilerleyemezdik. Bilimsel platformlarda Attuda deyince artık herkes biliyor. İsmi duyulmaya başladı. Bizim yaptığımız çalışmalarda arkeoloji ön planda olması lazım ama biz turizm potansiyeli başlaması açısından da bakıyoruz. Bir an önce bu köyde bir geri dönüşüm, tersine göç başlamasını, terk edilen evlerde insanların tekrardan yaşamasını istiyoruz. Umarım UNESCO’ya dâhil edilebilecek olan bu köyü bir an önce eski ihtişamına kavuştururuz diyorum” dedi.

“KENTİN GEÇMİŞİNİN 500 YIL DAHA GERİYE UZANDIĞINI TESPİT ETTİK”
Antik kentin geçmişinin derinleştiğini aktaran Kolancı, “Attuda Antik Kenti tarihi geçmişi bilimsel araştırmalarda MÖ. 2.yy ulaşıyordu. Ancak arkeolojik verilerle biz bunun MÖ. 7.yy uzandığını gördük. Yani kentin geçmişinin 500 yıl daha geriye uzandığını tespit ettik. İlerleyen dönemlerde burada bir kazı çalışması başlatılırsa kentin geçmişini MÖ 2000’lere kadar uzandığını keşfedebiliriz. Şu anki verilerle MÖ. 7yy kadar indik. İlerleyen dönemlerde amacımız kazı başvurusu yapmak ve belli alanlarda özellikle evlere hiç dokunmadan toprak alanlarda kazı yapıp hem antik dönem tarihi eserleri ortaya çıkarmak hem de tescilli yapılarımızı restorasyonunu yapıp gelecek kuşaklara aktarmak. Bu yıl bizim yüzey araştırmasında son senemiz. Seneye kazı başvurusu yapacağız. Umarım Kültür ve Turizm Bakanlığımız uygun görürse burada bir kazı çalışmasına başlayacağız” diyerek önemli notlarını paylaştı.

“DÜNYA MİRAS LİSTESİNDE OLMASINI İSTİYORUZ”
Attuda’nın Sarayköy için önemli turizm noktalarındın biri olduğuna değinen Belediye Başkanı Özbaş, “2 yıldır festivallerimizde Attuda’ya yer veriyoruz. Sarayköy tarım ile anılan tarımın merkezi olmuş. Jeotermal enerjisiyle, enerjinin merkezi olmuş. Çok büyük ihracat yapan firmalarıyla sanayinin merkezi olmuş.  Bu şehrin birçok potansiyeli var. Saydığımız potansiyeller Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri haline geliyor. Yine Attuda’da Sarayköy’ün dünyaya açılan bir turizm penceresi oldu. Biz de paydaş olarak başlattığımız işlerle antik kentimizi dünya kültür mirası listemize kazandırmaya çalışıyoruz. Bilge hocam ile tanıştığımız zaman karınca misali başladığımız bu işe inşallah uzun yıllar sonra bizlerin başlattığı bu işe dev eserler, dev hizmetlerle dünya kültür mirasında Attuda Antik Kenti olarak yaşayacağından eminiz. Ona inanarak bugün buradayız” dedi. 

“TARİHİMİZİ GELECEK NESLİMİZE EN İYİ ŞEKİLDE AKTARACAĞIZ”
Sarayköy Kaymakamı Cantürk, “Burası farklı uygarlıkların bir yerde yaşadığı çok özel bir yer. İlçemiz, ülkemiz olarak tüm dünyada paylaşalım istiyoruz. Belediyemizle, bilim insanlarımızla, idarecilerimizle ve köy halkımız ile çok güzel bir birlik var. Bu konunun açığa çıkması için hiç bir olumsuz durum görünmüyor. Zamanla en iyi şekilde açığa çıkaracağız ve tarihimizin bize bıraktığı bu mirası bizden sonraki kuşaklara en iyi şekilde aktaracağız” dedi.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, “2723 yıllık burada bir hayat var. O yüzden çok kıymetli toprakların üzerindeyiz. Bunun değerini, kıymetini bilmek lazım. Eserler çıktıkça ülkemizden, dünyamızdan buraya turist gelmeye başlayacaktır. Bizlerde elimizden gelen desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Konuşmaların sonunda ilçe protokolü ve misafirler antik kenti gezdi. Gezi sırasında Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, misafirlere yerleşke ile ilgili bilgiler verdi.

Editör: Tahir Aygün