Denizli Haber - Temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak zamla birlikte bedelli askerlik ücretlerinin de artacağı tahmin ediliyor. Maaş artışı için en temel veri olan 6 aylık enflasyon oranı dikkate alınıyor. Eğer yılın ilk 6 ayı için enflasyon oranı yüzde 20,02 civarında olursa bedelli askerlik ücretine yaklaşık olarak 36.558 TL zam gelecek.

Geçmiş yıllara baktığımızda, bedelli askerlik ücretleri her yıl memur maaş katsayısına göre artış gösteriyor. 2023 yılının ilk yarısında 104.084,16 TL olan bedelli askerlik ücreti, temmuz ayında yapılan zamla birlikte 122.351,04 TL’ye yükselmişti. Şu anda ise 2024 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 182.609,04 TL olarak belirlendi. Memur aylık katsayısı formülüne göre hesaplamalar yapılarak, 2 ay sonra bedelli askerlik ücreti yeniden açıklanacak.

Bedelli askerlik ücretini yatıran gençler, süreci anlık olarak e-Devlet üzerinden kontrol edebilecekler.

Zorel Tekstil, Hometex Fuarı'nda Yine Farklı Ürünleriyle Göz Doldurdu Zorel Tekstil, Hometex Fuarı'nda Yine Farklı Ürünleriyle Göz Doldurdu

Bedelli askerlik süresi ise 28 gün olarak belirlenmiş durumda. Kanunda belirlenen şartları yerine getiren kişiler, belirlenen ücreti ödeyerek kısa süreli askerlik hizmetini tamamlayabilecekler.

Editör: Tahir Aygün