Denizli haber - Son yıllarda gittikçe popüler hale gelen ve ülkemizde de hayran kitleleri oluşturan Bocce branşında sporcular Okul Sporları organizasyonu ile Denizli’de buluşacak. 30 Mart – 04 Nisan 2023 tarihleri arasında Bocce Gençler, Yıldızlar ve Küçükler kategorilerinde Grup Müsabakaları 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi Sahasında gerçekleşecek.

14 İLDEN 423 SPORCU KATILACAK

Denizli Gençlik Spor İl Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşecek şampiyona ile ilgili hazırlıklar devam ediyor. 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi Sahasında oynanacak müsabakalara 14 ayrı ilden 55 Kız – 50 Erkek toplam 105 takımdan 423 sporcu takımlarının başarısı için ter dökecek. Bocce branşında grup yarışmalarına ev sahipliği yapacaklarını kaydeden Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman yarışmalara katılacak tüm takımlara ve sporculara başarılar diledi.

BOCCE NEDİR; NASIL OYNANIR?

Dünyanın en eski spor dallarından biri olan Bocce, demir bilye şeklindeki toplarla oynanan bir oyun ve spor branşıdır. Dünyanın birçok bölgesinde oynanan bu sporun kökeni hakkında kesin bilgiler olmamasına rağmen milattan öncesi Anadolu topraklarında keşfesildiği tahmin ediliyor. Oyundaki amaç, atılan topların hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alır ve 15 puan alan oyuncu maçı kazanır. Bocce sahası uzunluğu 26mt 50cm, genişliği 4mt 50cm bir dikdörtgen sahada oynanır.  

Editör: Tahir Aygün