Denizli Haber - Bozkurt Belediyesi ve Bozkurt Rotary Kulübü, kız çocuklarının sağlığını korumak amacıyla iş birliği yaparak önemli bir projeye imza attı. 9-13 yaş arasındaki kız çocuklarını HPV (Human Papillomavirus) aşısı ile rahim ağzı kanserine karşı korumayı hedefleyen bu iş birliği, bugün bir dizi aşı etkinliği ile başladı.

Başkan Çelik “Çocuklarımızı Ömür Boyu Koruyacağız”

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, "Denizli Rotary Kulübü ile iş birliği yaparak 9-13 yaş arası kız çocuklarımızı HPV rahim ağzı kanseri aşısıyla korumak için bugün kızlarımıza aşı uygulaması gerçekleştirdik. Ayrıca annelerine ve teyzelerine rahim ağzı kanseri hakkında bilgi vererek farkındalık yarattık. Bu hastalığın bir aşıyla önlenebileceğini anlattık. 6 ay sonra ikinci dozu uygulayarak çocuklarımızı ömür boyu koruyacağız." dedi.

Başkan Çelik açıklamasının devamında, “Üzülerek belirtmeliyim ki, Hpv aşısı sağlık bakanlığının ücretsiz aşı takviminde yer almıyor. Aşıya ulaşmak hem zor hem de biraz maliyetli. Bu durumda, bizler aşının bir an önce sağlık bakanlığının protokolüne dahil edilmesini talep ediyoruz. Sağlığımız için önemli olan bir aşının bu kadar sıkıntılı bir süreçle karşılaşması gerçekten düşündürücü. Umuyoruz ki yetkililer bu konuya bir an önce çözüm bulur.” dedi.

Denizli Rotary Kulübü Dönem Başkanı Mustafa Özcan ise, " Denizli Rotary Kulübü olarak geçen yıl Bozkurt Kadın Kooperatifi ile bir toplum birliği kurduk. Bu sefer, başkanımızın liderliğiyle yürüttüğümüz Hpv farkındalık ve aşı uygulama projesinde Hpv'nin farkındalığını artırmak, toplumda Hpv bilincini oluşturmak ve Hpv aşısının rahim ağzı kanserine engel olduğunu ve ömür boyu koruyuculuk sağladığını herkese duyurarak sağlıklı anneler yetiştirmektir. Bugün burada kısa bir bilgilendirme yapacak ve ardından 9-14 yaş arası çocuklarımıza Hpv aşısı uygulamak için toplandık. Tüm katılımcılara ve başkanımıza teşekkür ederim." diye ekledi.

Etkinlik sırasında, kız çocukları ve aileleri rahim ağzı kanseri ve aşının önemi hakkında bilgilendirildi. İlk doz aşılar uygulandıktan sonra, altı ay sonra gerçekleştirilecek ikinci doz aşılar için hazırlıklar başladı.

Komşuların dikkati yangının büyümesini önledi Komşuların dikkati yangının büyümesini önledi

Editör: Tahir Aygün