Denizli Haber - Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’ne genital organ sarkması şikâyetiyle başvuran ve ismi açıklanmayan 49 yaşındaki hastaya doğal açıklık endoskopik cerrahi (vNOTES) vajinal ve laparoskopi yöntemi birleştirilerek ameliyat yapıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr Murat Gökhan Kinaş, kentte ilk defa uygulanan vNOTES yöntemi hakkında bilgi verdi. vNOTES yöntemini, karından delikler açılarak yapılan laparoskopi yerine, vajen yolundan özel bir alet kullanılarak ve karından hiçbir kesi yapmadan yapılan laparoskopi olarak tanımlanabileceğini aktaran Op. Dr. Kinaş; “Kadın hastalıklarında operasyon gerektiren durumlarda yaklaşımlar karın ve vajinal olmak üzere ikiye ayrılır. Karından yapılan ameliyatlarda açık ve kapalı olmak üzere iki yöntem kullanılır. Dünyada tıp artık hastanın dokusuna daha az zarar verecek yöntemlere doğru yönelmiştir. O yüzden kapalı yapılan ameliyatlar açık ameliyatlara göre daha avantajlıdır. Aynı şekilde vajinal yapılan ameliyatlarda hastanın dokusuna daha az zarar veren bir yöntemdir. Fakat bazı operasyon gerektiren durumlarda vajinal yaklaşımlar mümkün olmamaktaydı. Dünyada ve Türkiye’de beli başlı merkezlerde uygulamaya başlanan Denizli Devlet Hastanesi’nde de ilk kez uyguladığımız vNOTES yöntemiyle vajinal yoldan kapalı yöntemle ameliyatları gerçekleştirebileceğiz” dedi.

DENİZLİ’DE İLK DEFA UYGULANDI!

“HASTALAR ÇOK DAHA HIZLI AYAĞA KALMAKTA”

vNOTES yöntemini pek çok jinekolojik ameliyatta uygulanabildiğini aktaran Op. Dr. Kinaş; “Rahim alma, rahim sarkması, tüp alma, tüp bağlama, dış gebelik, yumurtalık kisti gibi rahatsızlıklarda vNOTES yöntemini uygulayabiliyoruz. Yöntemin avantajlarına değinecek olursak, vNOTES yönteminde karından değil, vajinadan laparoskopi yapılarak jinekolojik ameliyatlar gerçekleştirilir. Vajinal cerrahilere göre daha kolay şekilde yumurtalık ve tüplere ulaşılabilir. Kapalı yöntem cerrahi konforlu bir tedavidir. Ancak vNOTES tekniğini uyguladığımızda hastalar çok daha hızlı ayağa kalmaktadır. Hastalar çok daha az ağrı duyar ve hatta birçoğuna ameliyattan sonra ağrı kesici bile vermek gerekmez. Hastalar günlük yaşamlarına çok daha kısa sürede geri dönebilir. Hastaların ameliyat sonrası memnuniyet oranları çok daha yüksektir. Hastaların karnında hiçbir iz yoktur, böylece laparoskopiye göre daha iyi kozmetik sonuçlar sunmaktadır” diye konuştu.

“AMELİYATTAN SONRA HİÇ AĞRI DUYMADIM”

Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan hasta ise duygularını şu şekilde aktardı: “Ameliyat olmadan önce çok korkuyordum. Doktorum beni motive etti. Elleri sihirliydi galiba. Ameliyattan sonra hiç ağrı duymadım. Çok memnun kaldım. Çok teşekkür ediyorum.”

Editör: Tahir Aygün