Denizli Haber  - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hafta sonunda partisinin Denizli’de hafta sonunda yapılan mitinginde Denizli’de irili ufaklı 2 bin 700 işletmenin kapandığını savunmuş, 200 bin kadının da işsiz kaldığını açıklamıştı. Özel’in açıklamalarının ardından CHP liderine cevap Denizli Sanayi Odasından geldi. Denizli Sanayi Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada işsiz sayısı hakkında bilgiler verildi.  Odadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Reel sektör olarak üretimimizin daraldığı, istihdam rakamlarımızın görece gerilediği bir süreçle karşı karşıyayız. Dış pazarların daralması, Avrupa’da yaşanan resesyon ve ülkemizde uygulanan kur politikası bu daralmanın sebepleri arasında yer almaktadır. Yaşadığımız tüm bu olumsuzluklara rağmen, sanayicinin sıkıntısı doğru değerlendirilmeli; sorunlara dair teşhisler doğru konulmalıdır.  

ÖZEL’İN VERDİĞİ RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Denizli'de aramızdan ayrılanlar 13-04-2024 Denizli'de aramızdan ayrılanlar 13-04-2024

Dün gece Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in Halk TV ekranlarında Denizli özelinde verdiği rakamlar doğruyu yansıtmamaktadır. Denizli’de toplam işyeri sayısı 2022 yılında 30.951 iken, 2023 yılında 31.205 olmuştur. Ocak 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında imalat sektöründe faaliyet yürüten işyeri sayısı ise 5.624’ten 6.058’e yükselmiştir.  Denizli’de toplam çalışan sayısı 2022 yılında yaklaşık 345 bin iken 2023 yılında 327.300’e düşmüştür. Toplam istihdam edilenlerin yaklaşık %40’ına karşılık gelen kadın çalışan sayımız 2022 yılında 128.884 iken 2023 yılında 126.700 ile devam etmiştir. Bu rakamlar değerlendirilirken EYT’nin etkisini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Dolayısıyla zikredilen “Denizli’de kadın çalışan sayısında 200 bin azalma” ifadesinin bir gerçekliği söz konusu değildir. Yaşadığımız sorunları siyaset dünyasının doğru bir şekilde değerlendirmesini ve bu sorunlara ciddi bir şekilde çözüm üretmesini beklemekteyiz. Siyasete alet etmek için üretilmiş abartılı rakamlar, gerçeklikten kopuk teşhisler, akıldan uzak yorumlar doğru tespitlerde bulunmamızı zorlaştırdığı gibi, doğru çözümler üretmemize de engel olacaktır. Bir bölge ya da sektör hakkında rakamlar dile getirilirken sorumluluk ile hareket edilmelidir. Toplumda bulundukları konum itibarıyla söylemleri önemli olan kişilerin, konuştukları konular ve dile getirdikleri rakamlar hakkında azami hassasiyete sahip olmaları gerekmektedir. Ana muhalefet partisi de dahil olmak üzere, siyaset kurumunun tüm bileşenlerinin iş dünyasının sorunlarına daha ciddi yaklaşmaları temel beklentimiz ve talebimizdir. Denizlimiz asırlardır devam eden girişimci ruhu, istihdam gücü ve çalışma azmiyle üretmeye ve ihraç etmeye kararlılıkla devam etmektedir.

ZEYBEKCİ SOSYAL MEDYADAN YANIT VERDİ

Özel’in sözlerine Nihat Zeybekci ise sosyal medyadan yanıt verdi. Programın o bölümüne ait videosunu paylaşan Zeybekci; “Sen ziyaret ettiğin şehirden bile habersizsin Özgür Özel! 2022 yılında Denizli özelinde sisteme kayıtlı çalışan sayısı 345 bin iken kadın çalışan sayısı 128 bin 884'tür. 2023 yılında ise sisteme kayıtlı çalışan sayısı 327 bin 300 iken kadın çalışan sayısı 126 bin 700'dür. Yani EYT'ye rağmen Denizli'de kadın çalışan sayısı oransal olarak artmıştır. İddia ettiğin gibi 200 bin kadın çalışanımızın işten çıkması gibi bir durum yoktur” ifadelerini kullandı.

Editör: Tahir Aygün