Denizli haber - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli Sarayköy’de İlçe Başkanı Mesut Efe ve Sarayköy Ziraat Odası Başkanı Erkan Arslan ile birlikte pamuk üreticileriyle buluşarak sorunlarını dinledi. Pamuk üreticisi Mehmet Salih Konya, pamuğun rağbet gördüğü dönemde AK Partili yöneticilerin yanlarına geldiğini ancak şu anda hiçbirinin gelmediğinden yakındı. Konya, “Pamuk can çekişiyorken arkadaşların hiçbirini görememekteyiz. Buyurun asıl şimdi gelin. Biz kara gün dostu istiyoruz. Yüzümüz gülerken herkes dost, önemli olan pamuğun rezil olduğu dönemde, çiftçinin yüzünün gülmediği dönemde yanında olmaktır. Bu çağrım sizlere AK Partili yöneticilere” dedi.

Pamuk tarlasına giderek incelemede bulunan CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı “Bugün Sarayköy’de pamuk üreticileriyle bir araya geldik, mahallelerimizi gezdik. Biliyorsunuz Denizli bir tekstil kenti, pamuk da bizim için stratejik bir öneme sahip ve Ege Bölgesi’nde üretilen pamuklarda dünyadaki en kaliteli pamuklardan bir tanesi fakat ülkedeki bütün üreticiler gibi pamuk üreticimizde şu anda hem fiyatın belli olmamasından kaynaklı hem de maliyetlerin aşırı derecede artmasından dolayı mağdur olmuş durumda. Önümüzdeki sene bu fiyatlar bu seviyelerde olur ve bu maliyetler devam ederse özellikle mazot fiyatının 40 TL’nin üzerinde olması halinde tarlamızı ekmeyeceğiz demekte olan çiftçilerimiz mevcut. İnanın bu şartlarda üretim yapılması hem fabrikalarda hem tarlalarda hem de hayvan üreticilerinde imkânsız. Bu düzenin değişmesi lazım ve hükümetin de özellikle samimi bir şekilde enflasyonla mücadele etmesi lazım” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİ ARPACI “GELİN BU YANLIŞTAN DÖNELİM”

Konuşmasına sanayi elektriğine yapılan yüzde 20’lik zamma değinerek devam eden Arpacı, “Biliyorsunuz geçtiğimiz gün sanayi tüketiminde kullanılan elektrik fiyatına yüzde 20 daha zam geldi. Bu ne demek, bu da enflasyon demek. Bir fabrikada üretilen her şeye zam gelmesi demek ve dolaylı yoldan da üreticilerimize vurması demek. Gelin bu yanlıştan dönelim. Devlet Temmuz ayında açıkladığı ek bütçeyle, Ağustos ayı içerisinde açıkladığı orta vadeli plan arasındaki bütçe açığı farkı 36 milyar dolar. Devlet 36 milyar dolar tutarındaki açığı nasıl çıkaracak, vergileri artırarak çıkaracak, gelin bu halka bu zulmü etmekten vazgeçelim. Vergileri adil bir şekilde dağıtalım. Sadece üreticilerin sırtına yüklemeyelim. Pamuk fiyatlarının da bir an önce tavsiye edilen pamuk fiyatlarının açıklanması, bir hafta veya iki hafta içerisinde başlayacak olan hasat zamanında çiftçimizin rahat etmesini diliyorum” dedi.

ÇİFTÇİDEN AK PARTİLİLERE ÇAĞRI: BİZ KARA GÜN DOSTU İSTİYORUZ

Pamuk üreticisi Mehmet Salih Konya, “2019 yılında pamuğun fiyatı devlet belirlememesine rağmen dünyadaki piyasa artışıyla pamuk fiyatı çiftçimizin yüzünü güldürmüştü. O gün gerek Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, gerek Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, gerek AK Parti milletvekillerinin hepsi bu görmüş olduğunuz pamuk ürünün karşısında kahkahalar ve gülücüklerle çiftçiye sanki pamuğun artışını kendi yaratmış gibi poz veriyorlardı, çiftçinin yanında duruyorlardı. Vekilimin de bahsettiği gibi birçok olumsuzluklara rağmen şu anda pamuk can çekişiyorken arkadaşların hiçbirini görememekteyiz. Buyurun asıl şimdi gelin. Biz kara gün dostu istiyoruz. Yüzümüz gülerken herkes dost önemli olan pamuğun rezil olduğu dönemde, çiftçinin yüzünün gülmediği dönemde yanında olmaktır. Bu çağrım sizlere AK Partili yöneticilere” diye konuştu.

Editör: Tahir Aygün