Denizli Haber -  Denizli Ticaret Borsası’nın (DTB) Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle kent merkezinin ardından Çivril ilçesinde de yapımını tamamladığı ikinci lisanslı depoculuk tesisinin açılışı yapıldı. Törene; Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin ve Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, kaymakamlar, DTB Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, üreticiler, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“DTB’nin hayali gerçekleşti”

Törenin açılış konusmasını yapan Başkan İbrahim Tefenlili; “Yıllarca lisanslı depoculuk tesisi hayalini kurduk ve bu tesislere Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın tarıma verdiği önem sayesinde kavuştuk.Uzun yıllar boyu hizmet edecek bu eser Denizlimize hayırlı ve uğurlu olsun. Tesisimiz 20 bin ton kapasiteye sahiptir. Faaliyete geçerek ilimiz tarımının önemli bir sorununu ortadan kaldıracak ve çiftçilerimizin yüzünü güldürecektir. Hem çiftçilerimiz ürünlerini uzun süre sağlıklı şartlarda depolayarak istediği fiyatlar oluşunca satma imkanına sahip olacak, hem de tüccarlarımız istediği zaman istediği miktarda ve istediği kalitede ürüne kavuşma imkanına sahip olacaktır. Diğer taraftan sağlıksız ortamlarda depolanması sebebiyle bozularak ziyan olan milyonlarca tona varan ürün, modern Lisanslı Depolarda ekonomiye kazandırılacaktır. Hayalimiz olan Lisanlı depoculuk tesislerini, çok değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Osman Zolan’ın  vizyonu ve büyük desteği sonucu gerçekleştirdik” diye konuştu.

Denizli'de aramızdan ayrılanlar 14-04-2024 Denizli'de aramızdan ayrılanlar 14-04-2024

Tarım ve Orman Denizli İl Müdürü Şakir Çınar da, çiftçilerin Denizli’de 700 bin tonun üzerinde hububat ürettiğini, kente kazandırılan bu tesislerde artık ürünlerini kaliteli bir şekilde saklayabileceklerini belirterek emek verenlere teşekkür etti. MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ise eser ve hizmet belediyeciliğinin bir örneğine daha tanıklık etmenin mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, tesisin kazandırılmasında emeği olan başta Başkan Osman Zolan olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.

“Üreticiye sıfır faizli kredi imkanı”

Törende açıklamalarda bulunan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ülkelerin gıda ve enerji arzı gibi hayati derecede önem taşıyan konularda tetikte olduğunu ifade etti. Çiftçilerin lisanslı depoya getirdikleri ürünün bedelinin yüzde 75’i oranı karşılığında, Ziraat Bankası’ndan sıfır faizle nakit ihtiyacını karşılayabileceğini anlatan Başkan Zolan, Cankurtaran Mevkii’nde hayata geçirdikleri ilk lisanslı depoculuk tesisini hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü “Biz ilk yola çıkarken kentimizin iki noktasında lisanslı depoculuk yapalım dedik. Çünkü biz Denizli'deki 19 ilçemizde hiçbir ayrım yapmadan, her yönde eşit hizmet etme noktasında gayret sarf ediyoruz. Çünkü biz insanlarımızı, şehrimizi seviyoruz. Bu tesisimizde de Çivril, Baklan, Çal, Bekilli, Çardak ve Bozkurt havzasının ürünleri depolanacak. Çivril ilçesine inşa ettikleri bu tesisle birlikte Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk tesisin birlikte maliyetinin yaklaşık 250 milyon lira olduğunu belirten Başkan Zolan, yatırımın hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

“Büyükşehir üreticiye nefes oluyor”

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise, Denizli’nin Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşmasının ardından pek çok konuda önemli hizmetlere imza attığını ifade ederek, “İyi ki Büyükşehir olmuşuz, iyi ki ilçelere hizmet ediyorsunuz Osman Başkanım Allah razı olsun” dedi. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin de, üretimin çiftçiler için hayati önem taşıdığını, üretilen ürünlerinde bu şekilde depolanması ve korunmasının önemini bildiklerini, bu dev tesisi kente kazandıran DTB Başkanı Tefenlili ve Başkan Zolan’a teşekkür etti. Dünyanın en stratejik rekabet alanının gıda sektörü olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çiftçilere destek olduklarını kaydeden AK Parti Milletvekili Cahit Özkan, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan olmak üzere tesisin kazandırılmasın emeği olan herkese teşekkür etti.

“Türkiye’de ilk ve tek”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci ise, lisanslı depoculuk tesisinin hayati derecede önem taşıdığı ifade ederek, bu tesisin inşasında emek veren herkese teşekkür eti. Zeybekci, “Burada asıl en büyük alkışlanacak ve övülecek; Türkiye'de ilk defa bir belediye böyle bir işe destek verdi. Bu Türkiye'de ilk ve tektir. Öyle lafla değil. Bizim, ‘Gerçek belediyecilik’ dediğimiz işte bu. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza, Ziraat Bankamıza emeği geçen herkese, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Ticaret Borsası Başkanımıza Allah razı olsun diyorum” dedi. Konuşmaların ardından tesisin açılışı dualarla yapıldı.

Editör: Tahir Aygün