Denizli Haber - Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) info stant ile katılım sağladığı ve 5 gün boyunca devam edecek fuarın açılış töreninde değerlendirmelerde bulunan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları söyledi:

Deni̇b Üyesi̇ 109 Fi̇rma Hometex 2024 Fuarinda Ürünleri̇ni̇ Sergi̇li̇yor (1)

“Ev tekstili sektöründe dünyanın önde gelen firmalarını ağırlayan ve bu sene 28’incisi düzenlenen Hometex 2024 Fuarı’nda bir kez daha yerimizi alarak sektörümüzü temsil ediyoruz. Tekstil-konfeksiyon Denizli’de istihdama sağladığı katkıyla, ilimizin toplam ihracatından aldığı yüzde 30’un üzerinde payla ve gelişmiş alt yapısıyla her daim lokomotif sektör olarak hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor. Fuar katılımcısı firmalar, sürdürülebilir üretim anlayışıyla gerçekleştirdikleri ev tekstili ürünlerini ve kaliteyle oluşturdukları farkı çeşitli ülkelerden gelen alıcıların beğenisine sunmaya başladı”

Deni̇b Üyesi̇ 109 Fi̇rma Hometex 2024 Fuarinda Ürünleri̇ni̇ Sergi̇li̇yor (2)

DENİZLİ HAVLU, BORNOZ VE NEVRESİM İHRACATINDA TÜRKİYE’DE İLK SIRADA

İhracat rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Hüseyin Memişoğlu:

Denizli’den 21 firma 'Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı' arasında yer aldı Denizli’den 21 firma 'Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı' arasında yer aldı

“2023 yılında Denizli’nin tekstil-konfeksiyon ihracatı 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tabii ki Denizli için ev tekstili ayrı bir noktada konumlanıyor. Özellikle alt grup bazında incelediğimizde, havlu, bornoz ve nevresim ihracatında ilimiz Türkiye’de zirvede yer alıyor. Ülke genelinde toplam havlu ihracatının yüzde 75’i, toplam bornoz ihracatının yüzde 66’sı ve toplam nevresim ihracatının yüzde 55’i Denizli’den yapılıyor. Bu ürün gruplarında ihracatın oldukça katma değerli gerçekleştiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Denizli genelinde ihracat birim fiyatı 2,1 dolar seviyelerindeyken, havlu, bornoz ve nevresimde ihracat birim fiyatının 10,48 dolar olduğunu görüyoruz. Bu veriler, Denizli’nin ev tekstili sektöründeki gücünün, köklü geçmişinin ve ihracat potansiyelinin önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Deni̇b Üyesi̇ 109 Fi̇rma Hometex 2024 Fuarinda Ürünleri̇ni̇ Sergi̇li̇yor (3)

DENİB İLETİŞİM VE TANITIM FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Uluslararası alıcılarla yüz yüze temasın önemini vurgulayan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren üye firmalarımızın tüm dünyada bilinirliklerini artırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesileyle, Hometex 2024 fuarının tüm katılımcılar için bereketli ve verimli geçmesini diliyorum. DENİB'de görevli çalışma arkadaşlarımız her türlü destek için fuar süresince sahada hazır olacaklar. Son olarak, üye firmalarımızın toplantı organizasyonları için DENİB standını kullanabileceklerini bir kez daha hatırlatmak isterim” dedi.

Deni̇b Üyesi̇ 109 Fi̇rma Hometex 2024 Fuarinda Ürünleri̇ni̇ Sergi̇li̇yor (4)

Editör: Tahir Aygün