Denizli Haber - Nisan ayı ihracat verileri açıklandı. Ülke ihracatı yüzde 0,1 artışla 19 milyar 270 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı yüzde 1 azalışla 306 milyon dolar seviyesinde seyrederken, Denizli İhracatçılar Birliği'nce kayda alınan ihracat yüzde 1,4 artışla 246 milyon dolar oldu. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Eksik iş günü ve 9 günlük bayram tatiline rağmen geçen senenin aynı dönemindeki ihracat değerlerine ulaşmamızın önemli olduğunu ifade edebiliriz. Ocak-Nisan döneminde ise Denizli ihracatı yüzde 0,6 oranında artışla 1 milyar 380 milyon dolar seviyesinde kaydedildi. Küresel ticarette yaşanan jeopolitik gerilimler ve hala süregelen yüksek enflasyon, ihracatımız üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Ancak geçen senenin aynı dönemine kıyasla başa baş noktasındayız, hatta az da olsa artıdayız.

5 NİSANDA DENİZLİ’DEN GÜNLÜK 40 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE İHRACAT

Mart ayında dikkate değer bir veri karşımıza çıkmıştı. 29 Mart 2024 Cuma günü, Denizli’den 37,6 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, bu değerin 2024 yılının en yüksek günlük değeri olduğunu ve 23 Haziran 2023’ten bu yana ulaşılan en yüksek değer olarak kayıtlara geçtiğini ifade etmiştim. Bu defa, 5 Nisan Cuma günü Denizli’den bir günde tam 40 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

DENİB’den Başkan Çavuşoğlu’na ziyaret DENİB’den Başkan Çavuşoğlu’na ziyaret

NİSANDA İLİMİZİN ÖN PLANA ÇIKAN SEKTÖRLERİNDEKİ İHRACATIN GÜNCEL DURUMU

Nisan ayında Denizli ihracatını sektörel olarak değerlendirdiğimizde; tekstil-konfeksiyon ihracatının yüzde 9,4 azalışla 101 milyon dolar, elektrik-elektronik ihracatının yüzde 3,8 artışla 57 milyon dolar, demir-demir dışı metaller ihracatının yüzde 8,2 azalışla 44 milyon dolar, tarım ihracatının yüzde 7,4 artışla 28 milyon dolar, madencilik ihracatının ise yüzde 9 azalışla 18 milyon dolar olduğunu görüyoruz.

MAKİNE VE AKSAMLARI SEKTÖRÜ DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKTİ

Denizli makine ve aksamları sektörü sürdürülebilir ihracat artışıyla Denizli’nin ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.  Nisan ayında sektör ihracatı yüzde 25 artışla 7 milyon dolar, Ocak-Nisan döneminde ise yüzde 27 artışla 30 milyon dolar olarak gerçekleşti. ZİRVEDEKİ ÜLKE DEĞİŞMEDİ Denizli'nin nisan ayı ihracatını ülke bazında değerlendirdiğimizde zirvede bulunan İngiltere'ye ihracatımız yüzde 11,5 artışla 40 milyon dolar olarak kaydedildi. Ardından gelen Almanya’ya ihracatımız yüzde 0,1 artışla 30 milyon dolar, ABD’ye ihracatımız yüzde 3,3 azalışla 23 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Nisan ayında Denizli’den Fas’a yapılan ihracat yüzde 126, İspanya’ya yapılan ihracat yüzde 41 oranında artışla dikkat çekti.

ULUSLARARASI PİYASALARDAKİ EKONOMİK GÖRÜNÜM

Denizli İhracatçılar Birliği olarak, uluslararası finans piyasalarında yaşanan gelişmeleri de sürekli ve yakından takip ediyoruz. Avrupa Merkez Bankası, son toplantılarında enflasyon ve büyüme beklentilerini güncelledi. Euro Bölgesi enflasyonunun yüzde 2,5’in altına gerilemesi, faiz indirimlerinin haziran ayında başlayabileceğine ilişkin güçlü ipuçları sunuyor. Öte yandan, FED politika faizini değiştirmeyerek 5,25-5,50 aralığında sabit tutmaya devam etti. Toplantı sonrası yapılan açıklamada "Son aylarda komitenin yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydedilmemiştir" ifadesini kullanmasının önemli bir mesaj içerdiğini söyleyebiliriz. ABD’de güncel enflasyon yüzde 3,5 bandında seyrediyor. Bu durumu FED’in faiz indiriminde aceleci olmadığı ve temkinli davranacağı şeklinde yorumlayabiliriz.

21-25 MAYISTA HOMETEX FUARI’NDA YERİMİZİ ALACAĞIZ

Bilindiği gibi, Hometex Fuarı dünyanın en önemli ev tekstili organizasyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Denizli’den de 100’ün üzerinde firma fuarda katılımcı olarak yer alarak ürünlerini alıcıların beğenisine sunuyor. Biz de Denizli İhracatçılar Birliği olarak Hometex Fuarı’nda 60 metrekarelik stant alanımızla yer alacağız. Üyelerimiz toplantı organizasyonlarını standımızda gerçekleştirebilirler. Ev tekstili sektörünün bütün paydaşlarına şimdiden başarılı ve bereketli bir fuar dönemi diliyorum.

METAMORPHOSİS PROJESİ’NİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ

Metamorphosis dijital dönüşüm, uluslararası uygulamalara uyum ve çevre dostu çözümler önererek Türkiye'deki hazır giyim ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen ve 2022 yılından bu yana devam eden önemli bir proje. “Tasarımdan Üretime: Türkiye'de Hazır Giyim Sektöründe Dijital Dönüşüm” temasıyla yürütülen proje kapsamında 9 Mayıs 2024 Perşembe günü Denizli İhracatçılar Birliği Hizmet Binasında bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yapacağız. Özellikle dijital dönüşüm konusunun her geçen gün daha da önem kazandığı son dönemde, bu toplantıyı önemli gördüğümüzü ve sektör oyuncularımızı bu toplantıya davet etmek istediğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Editör: Tahir Aygün