banner19

Denizli’de corona virüs iddiaları doğru mu? Sağlık bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona Virüs vakaları hakkında açıklamalarda bulundu. Koca, yeni pozitif vakalar olduğunu belirtirken, sosyal medyada ve bazı haberlerde paniği amaçlayan paylaşımlar hakkında uyardı. Bakan Koca'nın dikkat çektiği husus bugün Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde 2 vakanın testlerinin pozitif çıktığı, DDH'de ise 11 vakanın şüpheli olduğu yönünde yer bulmuştu.

Denizli’de corona virüs iddiaları doğru mu? Sağlık bakanı açıkladı
banner20
banner243

Bugün Denizli'de ve Türkiye genelinde yeni vakalar iddiları sosyal medyada yer bulmuştu. Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde 2 vakanın testlerinin pozitif çıktığı, DDH'de ise 11 vakanın şüpheli olarak karantinaya alındığı tarzdaki haberler için uyarılarda bulunan Koca,'' Bugün yaşadığımız örnek dikkat çekiciydi. Sabah sahte belge yayınlandı. Kamuoyununa gizli diye sunuldu. Amaç güven kaybı yaratmaktı. Paniği amaçlayan yalan haberlerle mücadele virüsle mücadelenin bir parçasıdır. Panik duygusaldır. Akla uygun değildir. Panik toplumu kaçınacağı riske iter. Duyguyla değil akılla hareket etmeliyiz. Halkımızın sağ duyusu, devletimizin organizasyon gücü kadar önemlidir. Türkiye'deki tablo diğer ülkelerdeki tabloyla özdeş değildir. Birçok ülke kontrolü kaybetmiştir. Artık tanılardan çok kaybedilen hasta sayısı açıklanmaktadır.''dedi.

5 BİN ÜZERİNDE GÖZLEM

Sağlık Bakanı Koca,''Riske karşı yapılması gerekeni yurttaş olarak biliyoruz. Düşmanımızı iyi tanıyoruz. Sağlık altyapımız iyi halde.Bugün Bilim Kurulu'nda alınan yeni öneriler oldu.Burada özellikle laboratuvar sayımızı ilk önce 16'ya daha sonra bütün büyük şehirlerde çalışmaya, kiti ise bütün ülkeye vereceğiz. Hızlıca hareket ederek daha fazla fayda almaya çalışacağız. Ayrıca Umre'den gelen 5 binin üzerinde vatandaşımızı gözleme aldık.''ifadelerini kullandı.

YENİ UÇUŞ YASAKLARI

Bakan Koca, yeni uçuş yasakları ve alınan önlemleri açıkladı. Koca,''Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne uçuş yasağı konuldu.Bu dönemde sağlık durumları takip edilip 7. veya 8. gün taramadan geçirmemiz planlanıyor. Ayrıca ALO 184 SABİM hattı, Sağlık Bakanlığı iletişim hattımız corona virüs hattımız olarak hizmet vermeye başlamıştır. Devlet tedbirleri olarak, kongre konferans gibi tüm etkinliklerin durdurulduğunu biliyorsunuz. Bugün itibari ile İçişleri Bakanlığımızın birçok mekanın faaliyetlerini askıya aldı. Müze ve kütüphanelerin kullanımına kısıtlama getirildi.''şeklinde konuştu

YENİ POZİTİF VAKALAR VAR

Bakan Koca,''Şu anda çıkan yeni pozitif vakalarımız var. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı da sizlere açıklayacağım. Görünen o ki bu dönemde bazı haberler devam edecek.Bizi riskten koruyacak tedbirlerimiz daha da artmalı. Yaşlılara ve kronik hastalığı olanlara daha dikkatli olalım. Bu müacadele devam edecek. Zaaf gösteremeyiz. Yurt dışında olan vatandaşlarımıza uyarı yapmak istiyorum. Türkiye'ye dönmekte ısrarcı olmayalım. Her şeye rağmen dönen vatandaşlarımızın 14 gün kuralına uyması gerektiğini bilsin. Bu günler böyle sürmeyecek, çok geçmeden hayatlarımıza dönmüş olacağız.Şu ana kadar can kaybı söz konusu olmadı. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Bu süreçte solunum sıkıntısı olan hastalarımızın olduğunu söylemek istiyorum. Hızlı bir yayılım içinde olacağını önümüzdeki 1-2 haftanın çok çok önemli olduğunu biliyoruz. Tanının devamında temas grubunun taranması, ayrıca hastanede yoğun bakım şartlarında olan hastaların bakımı önem arz ediyor. Onun için tüm önlemleri almış durumdayız.''şeklinde konuştu

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 21:17

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14