DOSTEK Koleji’nde 253 Öğrenci Mezuniyet Heyecanı Yaşadı DOSTEK Koleji’nde 253 Öğrenci Mezuniyet Heyecanı Yaşadı

Denizli Haber - MMO Denizli Şubesi Enerji Komisyonu ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilciliği işbirliğinde, Denizli OSB Müdürlüğü ev sahipliğinde "Küresel İklim Değişikliği ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması" konulu seminer gerçekleştirildi. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde Makine Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkan Vekili, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilcisi Ali Pala, Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öner Atalay ve Makine Mühendisi Fatih Yaşa konuşmacı olarak yer aldı.

“Enerji tüketimi artık bir problem”

Seminer ile ilgili bilgiler veren Makine Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkan Vekili, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilcisi Ali Pala; “Enerji maliyetleri gün geçtikçe artıyor. Bu kriz arttığı gibi enerji tüketimi de artık bir problem. Çünkü karbon salınımına neden oluyor. Bununla ilgili de Avrupa Birliği’nde yayınlanan Paris İklim Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve buna bağlı bizi dolaylı yönden etkileyecek bazı konular olacak. Bu anlamda da değerli çalışma arkadaşlarımızı bilgilendirmek adına buradayız. Konuşmacılarımıza katılımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca işbirliği yaptığımız MMO Denizli Şubesi Enerji Komisyonu ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilciliği’ne, bizlere ev sahipliği yapan Denizli OSB Müdürlüğü Yönetim Kurulumuza da çok teşekkür ederim” dedi.

“Enerjinin önemi günden güne artmakta”

Etkinliğin konuşmacılarından Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öner Atalay ise; “Sanayideki dostlarımızla enerji verimliliği, enerjinin sürdürülebilirliği ile ilgili bir etkinlikte buluştuk. Enerjinin önemi günden güne artmakta. Sadece konutlarda değil; ulaşımda, sanayide de bizim için çok önemli bir rol oynamakta. Denizli OSB’de de enerji yoğun bir şekilde tüketilmekte. Bölgede yer alan enerji yöneticilerine ve teknik elemanlara enerjinin tasarruflu kullanımı ve sürdürülebilirliği hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

“Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmaya çalışıyoruz”

Etkinlikte mevzuat ile ilgili detaylı bilgileri paylaşan Makine Mühendisi Fatih Yaşa; “Sürdürülebilirlik günümüzün konusu. Çocuklarımıza, gençlerimize temiz bir çevre bırakmak için neler yapmamız gerektiği hakkında bilgilendirmelerde bulunmak için buradayız. Ben bu konunun mevzuat tarafını anlattım. Enerji Bakanlığımız yeni bir strateji belgesi yayınladı. Hem bu belgeden ve detaylarından bahsettim hem de mevcut yönetmeliklerimizin neleri öngördüğünü aktardım. Katılımcılarımızın ilgisi oldukça güzeldi. Çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

“Katılımcılarımıza teşekkür ederiz”

Konu ile ilgili açıklama yapan Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu, “Küresel iklim değişikliği çerçevesinde Karbon ayak izi, döngüsel ekonomi gibi konuların yanı sıra sektörlerin ve bizlerin bu konuda yapması gereken çalışmalar hakkında bilgilerin paylaşıldığı seminerimizde, Yeşil Mutabakat Eylem Planı ile hayatımıza giren “Sınırda Karbon Düzenlenmesi Mekanizması” ile Türkiye’nin nasıl etkileneceği, karbon ayak izi çalışmalarında kullanılacak olan uluslararası normlar ve standartlar hakkında üyelerimizin neler yapabileceği konularında bilgi paylaşımında bulunuldu. Seminerimize ilgi gösteren tüm katılımcılara ve değerli katkıları ve işbirliği için Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi ile Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilciliği’ne teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Editör: Tahir Aygün