Denizli Haber - Denizli’de 4 mahalle adeta elektrik yüzünden diken üstünde. Babadağ İlçesinin 4 mahallesinde tüm evlerin altında dukama tezgahları çalıştıran ve önemli bir üretim gerçekleştiren bölge halkı, ana giderleri olan, gelirlerinin büyük kısmını ayırdıkları elektriğe zam korkusuyla yaşıyor. Bölgenin geçim kaynağı olan dokumacılığı çok cüzi fiyatlara devam ettirmek zorunda kalan vatandaşların en büyük talebi ise, enerji teşviki ve tüccardan zam talebi. Bunlar olmazsa 4 mahallenin sokaklarını gece-gündüz demeden inleten makinalar, susabilir.

Denizli’de 4 Mahalleye Sessizlik Çökebilir (5)

Denizli’nin Babadağ İlçesinin Kelleci, Mollaahmet, Yeniköy ve Bekirler olmak üzere 4 mahallesinde her ev neredeyse fabrika gibi çalışıyor. Evlerin altında bulunan dokuma tezgahlarında, gece-gündüz demeden 24 saat makineler dokuma yapıyor. Her hanede en az 3, en fazla 12 makine bulunurken,  durmaksızın çalışan dokuma makinalarının sesi mahalle sokaklarını inletiyor. Bölgenin ana geçim kaynağını oluşturan fason dokuma da, kadını erkeği, genci yaşlısı ev halkının tamamı kendi makinalarında çalışıyor. Bölgede okuyup meslek sahibi olan gençlerin dışında, çok az sayıda genç nüfus dışarıya çalışmaya gidiyor. 4 mahallede de, yeni nesil babalarının mirası dokumanın başına geçiyor. Tarım ve hayvancılığın çok az icra edildiği bu 4 mahalle de, herkes kendi işinin sahibi. Ancak büyük bir korkuyla işlerine devam ediyorlar.

Denizli’de 4 Mahalleye Sessizlik Çökebilir (4)

ELEKTRİK ÇARPABİLİR?

Mahallelerde dokumacıları adeta diken üstünde tutan tek konu ise, elektrik. Makine ekip ve ekipmanlarının bakımı , tamiratının yanı sıra dokuma maliyetlerinin en büyük kısmını elektrik oluşturuyor. Elektrik zammı açıklandığında dokumacıları adeta elektrik çarpıyor. Dokumacıya  tüccar ise, fason dokuma atkı birimi fiyatı 150 kuruş ödüyor. Bu ücretle de, ay sonunda ürününü tüccara teslim eden üretici ancak, ana gider olan elektriği ve bakım giderlerini karşılayabiliyor. Çok az bir karla dokumacı, fason üretimine devam ediyor. Bu nedenle elektriğe zam geldiği anda bütün hesaplar allak bullak oluyor.

Denizli’de 4 Mahalleye Sessizlik Çökebilir (3)

“DOKUMAYA ZAM TALEBİNİ GÖRÜŞÜYORUZ”

Babadağ Dokumacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Erdağ, “4 mahallede de her bir evin altı fabrika gibi çalışıyor, dokuma, üretim yapıyor. Bende Kelleci Mahallesinde bulunan evimde 6 makine ile sektörde üretim yapıyorum. Zar zor maliyetlerden sonra, işçiliğini kendimiz yaptığımız için çok az bir gelirle atamızdan yadigar bu işi sürdürüyoruz. Dokumacı esnafını diken üstünde tutan konu ise elektrik maliyetlerimiz.  Bizim ana giderimiz elektrik . Eğer elektriğe bir zam,  ciddi bir artış olur ve tüccarla anlaşma sağlayamazsak makinelerimiz kapanmayla yüz yüze kalabilir. 4 mahallemizi kapsayan bölge gerçekten dokumanı kalbi. Bildiğimiz ve en iyi yaptığımız iş bu. Bir kapanma bölgeyi gerçekten alt üst edebilir. Bu nedenle büyüklerimizden enerji teşviki başta olmak üzere sorunlarımıza çözüm ürütmelerini bekliyoruz. Son dönemde artan maliyetler nedeniyle Babadağ Dokumacılar Odası olarak da tüccarla atkı başı fason ücretini 150 kuruştan 175 kuruşa çıkması için, zam görüşmeleri yapıyoruz. İnşallah olumlu sonuçlanır” dedi.

Denizli’de 4 Mahalleye Sessizlik Çökebilir (2)

“DESTEK BEKLİYORUZ”

Hem dokuma esnafı olan hem de makinalara yedek parça sağlayan Yusuf Yavaş ise, “Gerçekten dokumacı zor şartlar altında üretim yapıyor. Elektrik gideri boynumuzu büküyor. Bu konuda herhangi bir enerji teşviki ve destek olmaması ise bu bölge açısından çok olumsuz bir tablo ortaya çıkarıyor. Ayrıca 24 saat durmaksızın çalışan dokuma tezgahlarını esnafımız çalışır durumda tutmak için büyük emek harcıyor. Bu da maliyet olarak yansıyor. Tüccardan istediğimiz atkı başı cüzi artış, zam talebimiz olmazsa bu maliyetlerle maalesef daha da zor duruma girebiliriz. Biz Kelleci, Mollaahmet, Yeniköy ve Bekirler’de dokumacı esnafımıza destek olacak, dokuma kültürünü yaşatacak bir dokunuş bekliyoruz” dedi.

Denizli’de 4 Mahalleye Sessizlik Çökebilir (1)

TÜCCARLAR ZAM TALEBİNİ DEĞERLENDİRİYOR

Bölgede birçok dokumacıya fason üretim yaptıran tüccar Necati Erdağ ise, “Bölgemiz gerçekten kalite de öncü bir yer. İşini dokumacı esnafı titizlikle yapıyor. Artan maliyetler, enflasyon gibi temel sıkıntılar nedeniyle ne dokumacı ne de tüccar bugünün karşılığını alamıyor. Maliyetler ortada, zam talebini değerlendiriyoruz. Görüşmelerimize devam ediyoruz. Bizde piyasada bu artışın karşılığını yakalarsak, zam konusunda uzlaşmakta sıkıntı yok. Ancak yakalayamazsak zamana yaymak durumunda kalabiliriz. İşin açıkçası bizde dokumacımızı koruyamazsak bizimde geleceğimiz olmaz. Burada herkesin hakkını alması gerekiyor. Bir ve beraber bu sürece olumlu bir çözüm bulacağız” dedi.

Editör: Tahir Aygün