Denizli Haber - Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı toplantıya Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ, Denizli Vali Vekili Sayın Mehmet OKUR, Denizli Milletvekilleri Sayın Cahit ÖZKAN ve Sayın Ahmet YILDIZ, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman ZOLAN, PAÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet KUTLUHAN, Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Nihat PAKDİL, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Dr. Mehmet HASDEMİR, Hayvancılık Genel Müdürü Sayın Salih ÇELİK, Vali Yardımcısı Sayın Abdullah ETİL, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Sayın Yücel GÜNGÖR, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sayın Mehmet Ali YILMAZ,  Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Şakir ÇINAR, Bakanlığımıza bağlı kurum İl Müdürleri, Borsa, Oda, Birlik ve Kooperatif Başkanları, Muhtarlar, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri personeli ile kadın üreticilerimiz katılım sağladı.

Pamukkale İlçesi Salihağa Mahallesinden katılım sağlayan Üretici Merve ERTAN açılış Konuşmasında; “Bu mesleğe başladığımda bu mesleğin ne kadar zor olduğunu bile ve isteye başladım. Çocuklarımdan önce hayvanlarımla ilgilenmem gerektiğini biliyordum. Günümüzün, saatimizin, düğünümüzün hatta bayramımızın olmadığının farkında olarak başladım. Bizler tüm zorluklara rağmen yaptığımız işi severek yapıyoruz ve biliyoruz ki devletimiz bakanlığımız valiliğimiz belediye başkanlığımız bizi her zaman desteklemekte. İhtiyaç duyduğum her zaman Tarım İl/İlçe Müdürlükleri, Veteriner Hekimleri bir telefon uzağımdalar. Sorduğum soruların cevaplarını onlarda buluyorum ve bu bana güven veriyor, diyorum ki yalnız değilim. Bu mesleği tek başıma yapabiliyorsam Devletimizin ve Bakanlığımızın sayesinde. Pembe çizmeleri duyduğumda çok heyecanlandım. İl/İlçe Tarım Müdürlüğü personeli bizzat köylerimize geldiler, süt hijyeni ve hayvan yem rasyonu hakkında bizi bilgilendirdiler. Bu çalışmada bulunduğum için kendimi şanslı ve mutlu hissettim. Hepinize çok teşekkür ederim’’ dedi.

Üreticimizden sonra konuşma yapan Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir ÇINAR; “Bizler tarım teşkilatının neferleri olarak her daim üretim yapan insanların yanında olmayı kendimize misyon edindik. Tabi bu üreticilerimizin ürettikleri konularda teknik eğitimleri vermek ve bunu onlara ulaştırmak bizim temel görevimiz ve amacımızdır. Özellikle de değdiği her mecraya kalite ve güzellik katan bayanların bu konularda alacakları eğitimler bizim için çok önemli, çok değerli. Projedeki amacımız, süt konusunda Denizli olarak önemli ve iddialı olduğumuz bu konuda, ürettiğimiz ürünün kaliteli olması için de süt hijyenine dikkat etmemiz gerektiğini göz önüne alarak, bu konuda köyde üretici kadınlarımızı eğitmeyi hedefledik. Birinci amacımız buydu. Kaliteli süt elde edebilmek için rasyonumuzun iyi olması, üretimdeki beslediğimiz hayvanların ne olduğunu ne yediklerini bilmemiz önemliydi. Projemiz yaklaşık 4 aydır devam etmektedir. Bu süre içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli 85 teknik personelimizi görevlendirdik. 428 mahallemizde toplam 7 bin 552 kadın üreticimize uygulamalı çiğ süt ve işletme hijyeni ile bakım ve yem rasyonu konularında eğitim verdik ve bunların gerekli sınavlarını tamamladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman ZOLAN da hanım kardeşlerimize selamlarını ileterek her bir katılımcıya 10.000 pembe fular hediye etti, biz de tüm katılımcılara fularlarını teslim ederek bu projeyi sonlandırdık.’’ dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman ZOLAN; "Kadınlar bizim baş tacımız. Sizler için ne yapsak azdır. İnşallah birlikte el ele, kol kola hem şehrimizi, hem ülkemizi daha ileriye, daha güzele götürmek için böyle güzel projeler yapmayı Allah’ım nasip etsin. Başta projeye destek veren Sayın Bakanımıza, İl Müdürümüze, emek veren tüm çalışma arkadaşlarımıza, katılım sağlayan siz değerli hanımefendilere çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Proje ile Denizli’nin süt üretiminde daha kaliteli ve verimli bir üretime sahip olması amacıyla eğitimler verildiğini ifade eden Başkan ZOLAN, "Bu eğitimler çok kıymetliydi, o yüzden biz de bu işin içinde olmayı arzu ettik. Çalışıyoruz, emek veriyoruz, gayret ediyoruz. Üretimimizin kıymetli olması için içerisinde bilginin olması gerekiyor. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun, üretimimiz güçlü olsun” ifadelerini kullandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Denizli Milletvekili Sayın Ahmet YILDIZ;  “Biz sanayimizle övünen bir iliz ama onun kadar tarımla da övünüyoruz, bunu bırakmak istemiyoruz. Nüfusumuzun bir kısmı sanayide çalışsa da onların aile bireyleri tarıma devam ediyor. Tarımla beraber hayvancılığı yapan veya sadece hayvancılık yapan ailelerimizin hanımlarını ben çok takdir ediyorum. Bu da bizim için önemli. Toprağımızın güneşimizin su kaynaklarımızın kullanılması bakımından biz tarım ve hayvancılıktan hiçbir zaman vazgeçmiyoruz” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Denizli Milletvekili Sayın Cahit ÖZKAN; ‘’Denizli Denizli olalı böyle güzellik görmedi. Kadınlarımızı pembe şallarla beraber ağırlamaktan onur duyuyoruz. Sayın Bakanım, tabi Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde bugüne kadar bütün reformları kalkınma hamlelerini kadınlarımızın da dâhil olmasıyla onlarında omuz vermesiyle gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız liderliğinde bütün reformlarımızı siz değerli kadınlarımızın sürece dâhil edilmesiyle başardık. Sizler eğitimde üretimde çok daha güçlü noktadaysanız geleceğimiz çok daha aydınlık olacaktır” dedi.

Denizli Vali Vekili Sayın Mehmet OKUR; “Tarım ve hayvancılık vazgeçilmez nitelikte önem arz eden bir alandır. Denizli’miz iklimi tarıma elverişli toprakları ve üretilen ürünlerin pazarlanması hususunda sahip olduğu konum ile tarım ve hayvancılık alanında örnek bir şehirdir. Valilik olarak bizler şehrimizin bu avantajını daha da arttırmak için üreticilerimizi her daim destekliyor, üretim kapasitesini arttırma yolunda eğitimler veriyoruz. Denizli olarak tarım ve hayvancılığa dair söylenecek sözü, tartışılacak fikri, üretimimizi arttıracak projesi olan herkese kapılarımızın 7/24 açık olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi.

Daha sonrasında Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit KİRİŞCİ; Kadın ve üretim kelimelerinin birlikte çok büyük anlam taşıdığını dile getirerek; “Cennetin anaların ayaklarının altında olduğuna inanan bir anlayıştan geliyoruz. Kadın teknik personel ve çiftçilere eğitim verilmesini içeren bu projenin kapanış toplantısına pembe fular ve çizmeleriyle katılan kadınlarımız saygıyı hak ediyor." dedi.

Bakanlığı süresince Denizli'ye çeşitli projeler için geldiğini ve kentteki çalışmaları çok önemsediğini dile getiren Bakan Kirişci, hem tarım hem de orman varlığı konusunda şehrin vazgeçilmez unsurlar içerdiğini belirtti.

Kirişci, Denizli'ye her yıl ortalama 1,1 milyar liralık destek verildiğini söyledi.

Barajlardaki son durumun 2021 yılındaki gibi bir kuraklığa işaret ettiğini aktaran Kirişci, Denizli'de halen yüzde 10'larda olan basınçlı sulamayı daha yüksek oranlara çıkaracaklarını belirtti.

Bakan Kirişci, Türkiye'nin tarımıyla sadece 85 milyonu değil 30 milyar dolarlık ihracatıyla dünyayı da doyurduğunu belirterek, "85 milyonu değil, aynı zamanda 52 milyon turisti de doyuran bir Türkiye var. Benim çocukluk yıllarımda anamızın hazırlayıp sofraya koyduklarıyla bugünkü sofra menüsü bir değil. Artık öyle meyveler tüketir olduk ki o meyvelere de ad bulmakta güçlük çekiyoruz. Dolayısıyla bu, bu ülkenin zenginliğidir, bu ülkenin refah seviyesinin yükselmesidir." dedi.

Sütün kendileri için "olmazsa olmaz" niteliği taşıdığını ifade eden Kirişci, süte özel ihtimam göstermek gerektiğini söyledi.

Bakan Kirişci, sütte en ufak bir bozulma veya hijyenle ilgili bir problemin olmaması gerektiğini vurgulayarak, "Bu noktada eğitim çok çok önemlidir. Bu sütün de en üst düzeyde alınabilmesi için yem rasyonu da çok önemlidir. Bu iki konu bu projede birleştirilmiş ve proje başarıyla yürütülmüş, siz değerli kardeşlerimizin her birine bu proje vesilesiyle sütte hijyen ve yemde rasyon hazırlama işlemleri öğretilmiştir. Bakanlık olarak bir mottomuz var, bir sloganımız var, “Sen üret yeter” diyoruz,  ifadelerini kullandı.

Kirişci, proje sayesinde sütte hem kalitenin hem de verimin yükseleceğine inandığını sözlerine ekledi.

Proje sonunda; projeye katılan ve başarılı olan kadın üreticilerimize pembe çizmelerinin Bakan Kirişci tarafından takdim edilmesiyle program sona erdi.

Editör: Tahir Aygün