Denizli Haber - 28 Kasım ile 2 Aralık 2022 tarihleri arasında İlimiz genelinde gerçekleştirilecek eş zamanlı denetimler Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kent genelindeki iç sularda, perakende balık tezgâhları ve soğuk hava depolarında devam edecek.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar’ın da katılımıyla yapılan denetimlerde; balıkların avlanabilir asgari boyları, balıkların tazeliği ve kontrolü yapılarak uyulması gereken usul ve esaslar hakkında bilgilendirme notları dağıtıldı.

İl Müdürü Çınar yaptığı açıklamada “ Balık, anne karnından başlayarak insan sağlığını çok yönlü, olumlu etkileyen besinlerden biridir. Çünkü balık, yüksek kaliteli protein ve besin ögeleri açısından zengindir. Bağışıklık sistemini korur, Omega3 deposudur, çocukların zekâ gelişimine fayda sağlar, kalp sağlığını korur, diyabet riskini azaltır, kemikleri güçlendirir, Çocukların algılama ve dikkat yetisini artırır. Bu faydalardan yararlanmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için vatandaşlarımızı haftada 2 gün balık yemeye davet ediyorum” dedi

Çınar; sürdürülebilir avcılık için her balığa bir kere üreme fırsatı verilmesi gerektiğini, bilimsel olarak belirlenmiş yasal avlanabilir asgari boyun altında av ve satışının yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Vatandaşlarla ve balıkçılarla sohbet eden Çınar, hayırlı ve bereketli bir sezon dileğinde bulundu.

Editör: Tahir Aygün