Denizli Haber - Denizli Efeleri, Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Denizli Büyükşehir Belediyesi; Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarmak ve yaşatılmasına katkı koymak amacıyla 1 Ekim Pazar günü Yörük göçü düzenleyecek. Pazar günü saat 13:00’de Ziya Tıkıroğlu Açıkhava Tiyatrosu önünde başlayacak olan etkinlik Çamlık Mesire Alanında devam edecek. Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında; folklor gösterileri, koyun kırpma, yöresel çocuk oyunları ve özel hazırlanacak olan yöresel ikramlar Denizli halkına ikram edilecek. Etkinliğin sonunda ise İsmail Çakır, Uğur Önür ve Ozan Nihat konseri gerçekleştirilecek.

DENİZLİ’DE YÖRÜK GÖÇÜ CANLANDIRILACAK (2)

“GÜZELLİKLERİMİZİ ÇOCUKLARIMIZA GÖSTERMEK İSTİYORUZ”

Denizli Efeleri, Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Yalıbir, “1 Ekim Pazar günü tüm Denizli halkını yörük toyumuza bekliyoruz. Bizler Cumhuriyetin 100’üncü yılında geleneklerimize sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Davullarla, zurnalarla eğlenecek ve geçmişimize gideceğiz. Çamlık Mesirelik Alanında 9 Oğuz boyu için 9 çadırımız hazır olacak. Bizler bu güzelliklerimizi çocuklarımıza göstermek istiyoruz. Çocuklarımızı telefondan, bilgisayardan biraz olsun uzak tutmak istiyoruz. Bizler bu oyunlarla büyüdük ve büyüttük. Öğretmenler, doktorlar, cumhurbaşkanları yetiştirdik” dedi.

DENİZLİ’DE YÖRÜK GÖÇÜ CANLANDIRILACAK (3)

“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZÜ VE ÖZÜMÜZÜ TÜM TÜRKİYE GÖRSÜN İSTİYORUZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a teşekkür eden Başkan Yalıbir, “Ekibimizle bu konuyu konuştuk, sonrasında Türkmen beyleri de bize çok destek sağladı. Osman Zolan başkanımızda projeyi çok beğendi ve Denizli için yapalım dedi. Bizim kültürümüzü ve özümüzü tüm Türkiye görsün istiyoruz. Bu geleneklere sahip çıkalım. Okullarda bu konular anlatılsın, geçmişimizi özümüzü bilelim. Hayvancılık ve tarım konusunda destekler olsun, köylerden şehirlere göçler azalsın. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyen nesiller örf ve adetlerimizi bilsin.  Bunları el ele, gönül gönüle yapabiliriz. Bu yüzden 1 Ekim Pazar günü tüm Denizli halkını yörük göçüne davet ediyoruz” diye konuştu.

DENİZLİ’DE YÖRÜK GÖÇÜ CANLANDIRILACAK (1)

Editör: Tahir Aygün