Denizli Haber - Denizlili yazar Ömer Gökmen uzun yıllar süren titiz araştırmaları sonucu kaleme aldığı “Denizli Vakası, İsyan isyan dedikleri…” isimli kitabı üzerine Türk Ocakları Denizli Şubesinde 4 Haziran 2024 Salı günü 18.00’de başlayan bir söyleşi gerçekleştirdi. Ömer Gökmen, kitabı yazma amacı olan; çocukluk yıllarında kendinden yaşça büyüklerin “Denizlililer Denizli’yi düşmana teslim etmeye kalkmışlar, Demirci Efe de gelip onları kesmiş.” sözlerinin beyninin bir köşesine yerleştiğini ve bunun kendisini yıllar boyu bu konu üstünde araştırma yapmasına yönelttiğini, bu araştırmalar sonucunda Denizli’nin Milli Mücadeleye olan kapsamlı ve çok boyutlu katkıları olduğunu öğrendiğinde Denizlili olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Yerin altındaki Pamukkale 'Kaklık Mağarası' bayram tatilinde 6 bin ziyaretçiyi ağırladı Yerin altındaki Pamukkale 'Kaklık Mağarası' bayram tatilinde 6 bin ziyaretçiyi ağırladı

Denizlili Yazar Ömer Gökmen Söyleşisi Gerçekleşti! (4)

Ömer Gökmen; Denizli Vakasını kısaca; Demirci Mehmet Efe’nin en yakınındaki adamlarından biri olan Sökeli Ali Efe’nin Denizli’de vurularak öldürülmesiyle başladığını, bunun üzerine Demirci’nin intikam almak gayesiyle Denizli’yi basıp sorgu sual etmeksizin önüne geleni kesip vahşice katletmesi olarak ifade etti. Denizlililerin Milli Mücadeleye olan katkılarını anlatıp söylendiği gibi herhangi bir isyan izine rastlamadığını dile getirdi. Rumların tehciri konusunda destek veren kızanların görevleri tamamlanmasına rağmen Goncalı’ya dönmediklerini, mala ırza dokunanların olduğunu, bu nedenle vatandaşın öfkelenerek Sökeli Ali Efe’yi öldürdüklerini anlattı. İsyan denilen olayın aslında bir namus cinayeti olduğunu kitabında alıntılarla yazdığını ifade etti.

Denizlili Yazar Ömer Gökmen Söyleşisi Gerçekleşti! (3)

Atatürk’ün eseri Nutuk’ta isyan eden illerin isimlerini tek tek yazarken Denizli’nin adının geçmemesine vurgu yaparken Denizlililerin maddi ve manevi olarak Milli Mücadeleye yaptıkları katkıların altı çizildi. Denizli tarihine meraklı ve ilgili dinleyicilerin yoğun katılım gösterdiği söyleşi iki saatten fazla sürdü. Katılımcıların gerçeklerin ortaya çıkmasıyla ilgili merak ettikleri sorular Ömer Gökmen tarafından cevaplandırıldı, söyleşi sonunda Ömer Gökmen kitaplarını imzaladı. Ömer Gökmen’in Kafka Kitap Kafeden çıkan kitabı hakkında bilgilere şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bkmkitap.com/denizli-vakasi

Denizlili Yazar Ömer Gökmen Söyleşisi Gerçekleşti! (2)Denizlili Yazar Ömer Gökmen Söyleşisi Gerçekleşti! (1)

Editör: Tahir Aygün