Denizli Haber - Türkiye’de aralarında Denizli’nin de yer aldığı 24 kentin aktif faylar üzerine kurulu olduğuna dikkat çekmek için büyük bir mücadele veren bilim insanı, Bilim Akademisi Üyesi ünlü yerbilimci Naci Görür, bir seminer için Denizli’ye geldi.

Seminer öncesi Görür ile CHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu ve ekibi buluştu, Denizli’nin depremselliği üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

ÇAVUŞOĞLU, ÜNLÜ YERBİLİMCİ GÖRÜR İLE BULUŞTU

Denizli’de Belediye Başkanları ne kadar maaş alacak? Denizli’de Belediye Başkanları ne kadar maaş alacak?

CAN KULAĞIYLA DİNLEDİ

Projelerinde deprem önlemlerine öncelik veren Bülent Nuri Çavuşoğlu, buluşmada Görür’ün önerilerini can kulağıyla dinledi.

“Şehirde rant hastalığı başlamış, belirtileri gözüküyor. O yüksek binaların sayısı artarsa günün birinde yine çok büyük acılar çekeriz” diyen Naci Görür, “Bu şehir düzeltilebilir. Yüksek katlara imar ve iskanı kesmek lazım, isteyenlerin de karşısında durmak lazım” sözleriyle önerilerde bulundu.

ÇAVUŞOĞLU, ÜNLÜ YERBİLİMCİ GÖRÜR İLE BULUŞTU

BİLİMİN IŞIĞINDA

Çavuşoğlu ise depreme yönelik projelerinde bilimin ışığında, bilim insanlarıyla yürüyeceğini söyledi.

Profesör Naci Görür, Denizli halkının deprem bilincine sahip olması için eğitilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çavuşoğlu da deprem simülasyon tırlarıyla, deprem parklarıyla, okullarda tatbikatlar, evlerde deprem planlaması yaparak bu bilinçlenmenin sağlanacağını ifade etti.

Görür, deprem olmadan önce yapılacakları şöyle sıralayarak; “Halkı eğiteceksiniz, deprem gelmeden önce altyapıyı yapacaksınız, yapı stokunu güçlendireceksiniz, çevre ve ekosisteme zarar verecek işlerden kaçınacaksınız” dedi. Görür, deprem olduğunda ortaya çıkacak asbest tehlikesine de dikkat çekti; “Deprem olunca tonlarca molozu alıp derelere döküyorlar. Depremde 10 bin kişi ölüyorsa 150 bin kişi 10 senede ölecek farkında değiliz, deprem gelmeden önce molozu nasıl bertaraf edeceğinizin planını yapmalısınız” ifadelerini kullandı.

Başkan Adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun ekibi bu uyarıları, önerileri dikkatle not aldı.

Buluşma, Naci Görür’ün “Belediye Başkanlığına geldiğiniz zaman bunları gerçekleştirirseniz bu kenti depreme hazırlarsınız” sözleriyle sona erdi. Çavuşoğlu ve Görür bu sohbetin ardından Sanayi Odası’nın düzenlediği konferansa geçti.

Editör: Tahir Aygün