Denizli Haber - Denizli sanayi Odası Başkanı  Selim Kasapoğlu’nun da katıldığı bilgilendirme toplantısında konuşan Makina Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, Makine İhstisas OSB’nin kurulması sürecinin 5- 6 yıllık sürecin ardından süreçten nihayete erdiğini belirterek, “MAKSİAD ve makinacılar olarak bu duruma gelmekten çok sevinçliyiz” dedi. Bölgenin faaliyete geçerek sanayi tesislerinin yükselmesi ile birlikte kent ihracatında sıçrama olacağını vurgulayan Sarı, “Makine İhtisas OSB, ülkemiz için katma değerli ürünler, aynı zamanda  ithal etmiş olduğumuz makinelerin üretimi açısından büyük iş görecek” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-09-15 at 14.34.02

EĞİTİM ATÖLYESİ AÇARAK OTO BOYACISI YETİŞTİRECEK

Sektörün teknik personel ihtiyacına dikkat çeken Sarı, Orhan Abalıoğlu Meslek Lisesi ile ortak proje çalışması yürütme kararı aldıklarını söyledi. Kentte kaynakçı ve oto boyacı ustası ihtiyacının hafd safhada olduğunu ifade eden Sarı, “Bizim makine üretiminde en büyük, önemli konu teknik personel. Makinelerimizi Avrupa, dünya standartlarında üretebilmemiz için çok iyi kaliteyle teknik personele ihtiyacımız var. Bu açıdan meslek liselerimiz çok önemli.  Meslek lisesindeki atölyeleri işlevsel hale getirmek için Sanayi Odası, MAKSİAD başta olmak üzere çalışma yapacağız. Yine MAKSİAD olarak eğitim atölyesi açarak CNC tezgah alacağız. Burada kentimizde önemli eksiklik hissedilen odto boyacı  ve kaynakçı ihtiyacını giderecek eğitimler düzenleyeceğiz. Bu atölyeler aynı zamanda dışarıya iş de yapacak. Abalıoğlu Meslek Lisesi’nde boya atölyesi kurulması için de işbirliği içinde olacağız.”

WhatsApp Image 2023-09-15 at 14.34.03

KENT SANAYİSİNİN ÇEŞİTLENMESİNİ SAĞLAYACAK

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Selim Selim Kasapoğlu da yaptığı konuşmada kentin rüya projesinde sona gelinmesinin gururunu hep birlikte yaşadıklarını belirterek, “Denizli tekstil merkezli ihracatla büyüyen bir kent olarak sanayisini çeşitlendirmeli görüşü uzun süredir gündemimizde Projenin zor kısmı bitti. Bundan sonra hızlı bir şekilde OSB’yi tamamlamak, yatırımcıya sunmak kaldı. Makina ihtisas OSB Denizli için çok önemli işlev görecek. Kent sanayisi çeşitlenirken OSB’yi yaptıktan, teslim ettikten sonra DSO olarak, sektörde çok büyük ihracat rakamları, yüksek üretimler bekliyoruz” dedi.

Editör: Tahir Aygün