Denizli Haber - Denizli’de eğitim-öğretim alanında önemli başarılara imza atan DOSTEK Koleji, alanında uzman öğretmen kadrosu ve sadece öğrenme değil öğrendiğini icraata dönüştürme odaklı eğitim anlayışıyla geleceğin mucitlerini yetiştirmeye devam ediyor. Bugüne dek Türkiye ve Denizli genelinde düzenlenen birçok yarışma ve organizasyonda da öğrencilerin geliştirdiği onlarca projeyle yer alan ve aldığı sonuçlarla başarı basamaklarını hızla tırmanan Denizli Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji Müdürü Saadettin Dumlu, 17 Ocak Çocuk Mucitler Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

WhatsApp Image 2023-10-09 at 16.27.13

“DOSTEK’te her öğrenci en az bir projede ya da sosyal etkinlikte yer alır”

Okul Müdürü Dumlu; “Çağımız bilgi çağı. Eğitimin amacı da yeni çağa uygun insan gücü yetiştirmek. Dolayısıyla biz de bu anlayışla öğrencilerimizde elde ettikleri bilgileri insanlık yararına kullanma kültürünü geliştirmeyi esas alıyoruz. Projelerle öğretim tekniği okulumuzun kuruluşundan itibaren özel olarak üzerinde durduğumuz bir konu. Bu konuyu bir plan dâhilinde ciddi bir şekilde bugüne kadar uyguladık. Yola çıkışımız şudur; okulumuzda her öğrencimizin mutlaka en az bir projede veya bir sosyal etkinlikte görev alması. Her türlü alt yapıyı da oluşturuyoruz. DOSTEK’te okuyan her öğrenci mutlaka bir proje yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Mutlaka da tiyatroda, sporda, halk oyunlarında vb. sosyal etkinlikte yer almıştır” dedi.

DSC_1143

“Yarışmalar bizim için bir araçtır”

DOSTEM’de ‘Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi’ Başladı DOSTEM’de ‘Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi’ Başladı

DOSTEK Koleji Müdürü Dumlu açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Türkiye’de düzenlenen birçok yarışma var. Bizler de bu yarışmalara mutlaka katılıyoruz. Yarışmalar bizim için araç. Temel amaç; öğrencilerimizin bilgi üretme, teknoloji üretme, ekip halinde çalışma becerisi, araştırma gibi kültürleri kazanması. Geçtiğimiz senelerde Denizli’den en fazla proje üreterek TEKNOFEST’e katılan okuluz. Milli Eğitim robot yarışmasına en fazla projesi kabul edilen okuluz. TÜBİTAK 2024 yarışmasına şu ana kadar öğretmenlerimiz öncülüğünde öğrencilerimiz 60 projenin girişini yaptılar. Bana göre bu bir okul için rekordur. Bu gurur; bugüne kadar yarışmaları amaç değil araç edinme kültürümüzün bir sonucudur. Önümüzdeki yıllarda bu sayılar giderek artacaktır. Bu yıl yine düzenlenecek olan TEKNOFEST’te de öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin yaptığı çalışmalarla bir rekora imza atacağımıza inanıyorum.”

2023-teknofest yarışması-elektrikli araç kategorisi finalisti foto5

“Dünyadaki emsalleriyle yarışan ve onları geçen gençler yetiştiriyoruz”

Türkiye’nin girişimcilere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Dumlu; “Bizler de Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine çıkış için gençlerimizi dünyadaki emsalleriyle yarışabilecek ve onları geçebilecek seviyeye getirme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda geleceğin mucitlerini yetiştirmekten de gurur duyuyoruz. Başarılarımızda emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize, ayrıca bizlere desteklerini hiç esirgemeyen Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu’na ve bölgemizde faaliyet gösteren sanayicilerimize çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Editör: Tahir Aygün