Denizli Haber - Denizli Ticaret Odası (DTO), Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (DOSB), Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED), Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (Denizli İŞKUR) iş birliğinde “Geleceğin İnsana Yakışır İşlerinin Denizli’de Nitelikli Kadın ve Erkek İşgücü İçin Teşvik Edilmesi Projesi” hazırlandı.

Projenin açılış toplantısında konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, sektörler için nitelikli insan yetiştirmek için çaba sarf ettiklerini söyledi. Başkan Erdoğan, “Güçlü bir ülke, güçlü bir Denizli ve güçlü sektörlerimizin olması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz, var gücümüzle gece gündüz demeden durmadan çalışmaya da devam edeceğiz” dedi. 

 Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (11)

Avrupa Birliği’nin Geleceğin İnsana Yakışır İşleri Yaklaşımının Desteklenmesi Hibe Programı (FoW) kapsamında, Denizli Ticaret Odası tarafından hazırlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen Geleceğin İnsana Yakışır İşlerinin Denizli’de Nitelikli Kadın ve Erkek İşgücü İçin Teşvik Edilmesi Projesi’nin açılış toplantısı yapıldı.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (10)

Toplantıya, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Dokumacılar Odası Başkanı Varol İnci, Denizli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık, Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Hizmetleri ve Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şube Müdürü Yasin Temel, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Denizli Merkez Müdürü Dr. Aziz Acar, Pamukkale Teknokent Yönetici AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Ovalı, GESİFED Sayman Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yılmaz, Denizli Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hakkı Öztürker, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Tekstil Mühendisi Dr. Akay Gündoğan, Denizli ABİGEM’in Proje Sorumlusu Sıdıka Arıkan ile Proje Uzmanı Enis Erdal ve proje kapsamında kurslara katılarak eğitimlerden yararlanan gençler katıldı.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (9)

BAŞKAN ERDOĞAN: NİTELİKLİ İNSAN YETİŞMESİ İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİYORUZ

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, salondaki gençlere hitaben yaptığı açış konuşmasında Ticaret Odası olarak sektörlerin, işletmelerin ve çalışanlarının daha da gelişmesi, katma değeri yüksek ve nitelikli hale gelmesi için her türlü desteği sağladıklarına dikkat çekti.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (8)

Erdoğan, “Biz, Denizli Ticaret Odası ailesi olarak sektörlerimize nitelikli insanlar yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz projemiz, bunlardan sadece bir tanesi. Göreve geldiğimiz günden bugüne bu şehre 10 milyon euroluk Avrupa Birliği’nden destekli hibe projeleri kazandırdık.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (7)

Hem gençlerimize nitelikli bir ortam sağlamak ve onları daha nitelikli hale getirmek hem de iş dünyamıza donanımlı, her anlamda yeterliliği olan gençler yetiştirerek, sektörlerimize katkı sağlamak istedik. Bunda bu salonda bulunan kurum ve kuruluşların da büyük katkısı var. Onlar her zaman bizimleydi; paydaşımız oldular ve destek sağladılar.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (5)

Onun için il müdürlerimiz başta olmak üzere her birinize ayrı ayrı canı gönülden teşekkür ediyorum. Ve tabi ki eğitimlerimize ve projelerimize büyük ilgi gösteren siz gençlere de… İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız. Daha güçlü bir ülke, güçlü bir Denizli ve güçlü sektörler için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (6)

YILMAZ: PROJE, NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ SAĞLAYACAK

GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yılmaz ise proje ile insan kaynaklarına yatırım yapılmasının amaçlandığını belirterek, “Proje hem genç arkadaşların gelişimini sağlayacak hem de firmalara nitelikli iş gücü yetiştirecektir. Başta proje sahibi Denizli Ticaret Odası olmak üzere paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Projenin başarılı geçmesini diliyoruz” diye konuştu.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (4)

İL MÜDÜRÜ IŞIK: DENİZLİ VE GENÇLER İÇİN EN GÜZEL ETKİNLİK BUDUR

Denizli İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık da konuşmasında mesleklerin geleceğine değindi. Işık, “15-20 yıl öncesinde çok farklı ve popüler olan mesleklerin bugün isimlerini bile hatırlamıyoruz.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (3)

Muhtemelen, bugün popüler olarak gördüğümüz mesleklerin de önümüzdeki yıllarda isimlerini bile hatırlamayacağız. Onun için gündemde her daim ‘Geleceğin meslekleri mi? Mesleklerin geleceği mi?’ diye bir soru var. Ama şunu biliyoruz ki ne olursa olsun önümüzdeki yıllarda içinde teknolojinin ve bilginin olmadığı meslekler popüler olamayacaktır. Siz de biliyorsunuz ki savaşlar hep petrol ve su için oluyor. Fakat önümüzdeki dönemde ise en büyük mücadele nitelikli personeli barındırmak için olacaktır. Firmalar; nitelikli, çalışkan ve yetkinlikleri fazla olan kişilerle çalışmak için mücadele verecekler. Denizli ve gençler adına yapılabilecek en güzel ve en büyük etkinlik de onun için budur. Ben bu projeyi düzenleyen başta Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan olmak üzere şahsı ve ekibiyle katkı verenlere bu konuda göstermiş oldukları gayret için özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (2)

Açış konuşmalarının ardından Pamukkale Teknokent Yönetici AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Ovalı, “Geleceğin Yazılım Teknolojileri ile Robotik Kodlama” içerikli bir sunumda bulundu. Denizli Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) Proje Uzmanı İrem Kırlı da projenin içeriği ve işleyişi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinlik, günün anısına toplu fotoğraf çektirilmesiyle son buldu.

Dto, Geleceği̇n İnsana Yakişir İşleri̇ İçi̇n Proje Başlatti (1)

AB VE BAKANLIK DESTEKLİ PROJE, TEMMUZDA SONA ERECEK

AB fonlarından 266.000 euroluk kaynak sağlanan “Geleceğin İnsana Yakışır İşlerinin Denizli’de Nitelikli Kadın ve Erkek İşgücü İçin Teşvik Edilmesi Projesi” kapsamında, 20’si kadın 150 işveren ve çalışana 480 saat Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) eğitimi verilecek. 40 çalışan da 60 saatlik teknik eğitim alacak.

19 Şubat’ta başlayan eğitim, 17 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Eğitim boyunca katılımcılara, uzman isimler tarafından “Management Information System (MIS)’ın Teknik ve Yönetsel Temelleri, Veri Kaynakları Yönetimi, Veri Madenciliği Kavramları, Veri Analitiği, Bilgi Depolama ve Veri Yönetimi, İnternet Uygulamaları Geliştirme, Programlama (Phayton+Java), Gelişmiş Ofis Uygulamaları, ICT Yönetişimi, Karar Analizi, Karar Destek Sistemi, Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemler, Finansal Ekonometri, Büyü Veri Analizi, İnternette E-ticaret ve Pazarlama, E-iş Modelleri, Sosyal Bilimlere Yönelik SPSS, İleri Excel” konularında kurslar verilecek.

Editör: Tahir Aygün