Denizli Haber - Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte düğün sezonu da açıldı. Türkiye’de her yıl ortalama 550 bin çift evlenirken, düğün sektörünün yıllık ekonomiye katkısı 6 milyar TL'yi buluyor. Ancak, çiftler için evlenmenin maliyeti 500 bin TL’yi geçiyor. İşte evlenmenin maliyeti ve düğün sektöründeki son durum...

DÜĞÜN SEKTÖRÜNDE YILLIK 6 MİLYAR TL EKONOMİ

Yapılan araştırmalara göre, düğün sektörü Türkiye'de devasa bir ekonomi oluşturuyor. Her yıl yaklaşık 550 bin çiftin evlenmesiyle sektör, yıllık 6 milyar TL’lik bir hacim yaratıyor. Özellikle yaz aylarında düğünlerin artmasıyla bu ekonomi daha da canlanıyor.

ORGANİZASYON MASRAFLARI

Söz ve nişan törenleri maddi açıdan daha uygun olduğu için son dönemlerde birlikte yapılıyor. Organizasyon şirketlerinin sunduğu hizmetler arasında mekân süslemeleri, arka fon dekorları, gelin ve damat sandalyeleri, hediyelik kutuları ve aydınlatmalar bulunuyor. Bu tür organizasyonların maliyeti kişi sayısı ve istenen fona göre 3 bin TL’den başlayıp 25 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

DÜĞÜN MASRAFLARI

Çiftlerin en büyük masraf kalemi ise düğün organizasyonları. Hafta içi düğünler daha az tercih edildiği için daha uygun fiyatlı oluyor. Yemekli düğünlerde ise masraflar artıyor. Denizli’de ortalama bir düğün salonu, yemek için kişi başı 250 TL talep ederken, salon kiralama ücreti 20 bin TL. Denizli’de popüler olan ve 500-600 kişi kapasiteli salonların fiyatları ise 150 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

DÜĞÜNLERİN MALİYETLERİ ARTIYOR

İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı DSO’nun Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı DSO’nun Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

Söz, nişan ve düğün masraflarının artmasıyla birlikte evlilik maliyetleri de yükseliyor. Çiftler, bu önemli günlerini planlarken yüksek masraflarla karşı karşıya kalıyor. Yüzlerce farklı kalemde yapılan harcamalar, toplamda 500 bin TL’yi geçebiliyor.

Evlilik hazırlıkları yapan çiftler, bu maliyetleri göz önünde bulundurarak bütçelerini dikkatli bir şekilde planlamalı. Düğün sektörü, her yıl büyüyen bir ekonomi yaratırken, çiftler için de önemli bir masraf kalemi olmaya devam ediyor.

Editör: Tahir Aygün