Denizli Haber - 1-7 Ekim Emzirme Haftası için 6 Ekim Cuma günü Denizli Özel Egekent Hastanesi’ nde gebelere emzirme eğitimi veren Psikolog Işıl BİRTÜRK emzirmenin ruh sağlığına etkilerine ve emzirmenin anneye ve bebeğe faydalarına değindi.

Anne sütü, bebekler için mucizevi özelliktedir ve bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir. Çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir ilişki kurulmasını kolaylaştırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Doğumdan sonra yakın temas bu ilişkinin gelişimine yardımcı olur. Emzirme eylemi daha çok duygusal bağ kurma ve güven hissi duyma ile yakından ilişkili olduğunu belirten Denizli Özel Egekent Hastanesi Psikologlarından Işıl BİRTÜRK güven duymak gibi hayati bir ihtiyacı gidermek için bebek her istediğinde bu ihtiyacın karşılanması gerektiğini ifade etti.

Psikolog Işıl BİRTÜRK “Emzirme sırasında salgılanan oksitosin aynı zamanda annenin anksiyetesini ve stres düzeyini azaltır, annelik duyarlılığının gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca oksitosinin annenin bebeğin işaretlerini anlayabilmesinde ve onu tanımasında da olumlu bir katkı yaptığı ileri sürülmektedir” dedi.

Bayramda hızlı kilo alımına karşı dikkatli olunmalı Bayramda hızlı kilo alımına karşı dikkatli olunmalı

Bebeğiniz ile temas halinde olmanız, onunla emzirme sırasında bakışmanız, onu okşamanız annelerin de psikolojisini olumlu yönde etkileyeceğine vurgu yapan Psikolog Işıl BİRTÜRK emzirmenin sadece bebeği beslemek için yapılan bir eylem olarak görmek doğru olmadığını hem bebeğinizin hem de annenin, daha iyi ve mutlu hissetmesi bakımından da önemli olduğunu söyledi.

Editör: Tahir Aygün