Denizli Haber - Geçtiğimiz yıl emekli zamlarını yalnızca kök maaşlara yansıtan hükümet, bu yıl da aynı yöntemi uygulamayı planlıyor. Beklentilere göre emekliye ödenecek enflasyon farkı yüzde 25 olacak ve en düşük emekli maaşı alan SSK ve Bağ-Kur mensubu emekliler, kök maaşlarını ve zam oranlarını e-Devlet hesaplarından takip edebilecekler.

EYT düzenlemesiyle birlikte Türkiye'deki emekli sayısı 17 milyona yaklaşırken, hükümet emekli maaşlarındaki artışları kısıtlı tutmaya devam ediyor ve gerekçe olarak emekli sayısının fazlalığını öne sürüyor. 2023 yılının Temmuz ayında yapılan yüzde 25'lik zam sadece kök maaşlara yansıtılmıştı. Gelen bilgilere göre bu yıl da aynı uygulama tekrarlanacak.

Bu durumda, halihazırda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşını alan milyonlarca emekli, Temmuz ayında ya hiç ya da çok sınırlı bir zam alacak. Birçok emekli, ellerine geçen paranın 10 bin TL olması nedeniyle kök maaşlarının ne kadar olduğunu bilmiyor.

BAZI EMEKLİLERE HİÇ ZAM YAPILMAYACAK, BAZILARINA 500-1000 TL ARASI ZAM YAPILACAK

3 Temmuz'da açıklanacak 6 aylık enflasyon verisi sonrası SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25 zam yapılacağı kesinleşmiş gibi görünüyor ve bu yıl herhangi bir ek zam kararı beklenmiyor.

Resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, AKP tarafından asgari ücrete zam yapılmayacağı açıklaması, emekliler için de kısıtlamaların devam edeceği görüşünü güçlendirdi.

En düşük emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş, mevcut durumda 6 bin 750 TL ile 10 bin TL arasında kök maaş alıyor. Yüzde 25'lik zammın, kök maaşı 7 bin 500 TL'nin altında olan vatandaşlara yapılması, fiilen maaş artışı yaşamamaları anlamına gelecek.

PAÜ’de Düzenlenen 15 Temmuz Milletin Zaferi Etkinlikleri Denizli Protokolünü Bir Araya Getirdi PAÜ’de Düzenlenen 15 Temmuz Milletin Zaferi Etkinlikleri Denizli Protokolünü Bir Araya Getirdi

7 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında kök maaşı olan emekliler ise, yüzde 25'lik artıştan kısmen yararlanabilecekler. Örneğin kök maaşı 8 bin 500 TL olan bir emekli, yüzde 25'lik zamdan sonra fiilen yalnızca 625 TL zam alacak.

KÖK MAAŞLAR E-DEVLET ÜZERİNDEN ÖĞRENİLEBİLİR

Henüz kök maaşını bilmeyen milyonlarca emekli bulunuyor. SGK uzmanları, e-Devlet üzerinden saniyeler içinde bu bilginin öğrenilebileceğini belirtiyor.

Editör: Tahir Aygün