Denizli Haber - İlaçlarını almak için eczanelere giden bazı hastalar, bir süredir normalden yüksek fiyat farkıyla karşılaşıyor. Bazı ilaç firmalarının mevzuatta yer alan kamu kurum iskontosunu uygulamayı bırakması sonucu 100'den fazla ilaçta ödenen fiyat farkı katlanarak arttı.

İlaçlar arasında kanserepilepsi, göz ve tansiyon ilaçları da var. Üstelik hastaların alabileceği muadil, yani eş değer bir ilaç da yok.

MUADİLİ OLMAYAN İLAÇLARDA FİYAT FARKI ARTTI

NTV’den Öykü Tüccar’ın haberine göre, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney, "SGK, geri ödeme listesi olan ilaçlar için firmalardan bir indirim talep ediyor, firmalar da vermeyi taahhüt ediyorlar ve mevzuat gereği zorunlu bir uygulama oluyor. Yaklaşık 100 ilaçta kurum iskontosunu ilaç firmaları uygulamaktan imtina ediyorlar" diye konuştu.

Denizlili Eczacı Kemal Yamuç ise "En düşük fiyat 100 liradan başlıyor. Bir hastanın reçetesindeki fark giderek artıyor. Hastalar ilaçlarını almadan gidebiliyor. Devlet her ilaç için baz fiyat veriyor. İlaç fiyatlarındaki artış ise sadece ilaç firmalarının arasında doğan rekabetten dolayı kaynaklanmaktadır. " diye konuştu.

Editör: Tahir Aygün