Denizli Haber - Tıpta "mini baypas", "küçük kesi yöntemi", "kapalı baypas" olarak da anılan ameliyat yöntemiyle göğsün ön duvarında 7-8 santimetrelik bir kesi açılarak kapalı şekilde yapılıyor. Özel Denizli Tekden Hastanesinde bu yöntem ikinci kez uygulandı. Başarılı sonuçların alındığı ameliyatlar neticesinde açık kalp ameliyatlarına kıyasla hastaların daha çabuk iyileştiği belirtildi. Göğüs ağrısı şikayeti ile Eşref Tunalı’nın hastaneye başvurduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ali Vefa Özcan, “Kalp krizi toplum sağını yakından ilgilendiren bir olaydır. Bu şikayetlerle gelen hastamızın 4 koroner damarında ciddi rahatsızlık tespit edildi. Tedavisinde koroner baypas ameliyatı planlandı. Dünya’da başarılı yapılan koroner baypas ameliyatlarının hastaya daha az zarar verecek şekilde, daha küçük kesiyle yapılması güncel bir konudur. Bizde hastanemizde bu amaçla çalışma ve altyapılarımızı tamamladık. 2 hastamızı küçük midcap kesisi dediğimiz sol kaburga altından küçük kesimizi yaparak ilk hastamıza 3, Eşref beye 4 damar koroner baypas ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik” dedi.

“HASTALARIMIZ AMELİYAT SONRASI DÖNEMDE DAHA RAHAT YATABİLİYORLAR”

Bu yöntemi uygulamadan önce hastaların uygun olup olmadığını değerlendirdiklerini ifade eden Op. Dr. Serkan Akcan, Eşref Tunalı’nın uygun olduğunu, yapılan tetkik ve tahliller sonucu 4 damar baypas ameliyatı kararı aldıklarını söyledi. Uygulanan bu yöntem sayesinde hastanın yaşam konforunda ciddi artış olduğunu dile getiren Op. Dr. Serkan Akcan, “4’’ damar baypasımızı yaptık. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Ameliyat gayet başarılı geçti. Açık kalp ameliyatlarında iman tahtası denen kemiği keserek yapıyoruz. Ameliyat sonrası dönemde hasta biraz kemik ağrıları, enfeksiyon riskinin açık olması ve ameliyat sonrası kemiğin tekrar kaynaması için hastanın sağa veya sola dönmesi yatağının kısıtlanması , devamlı düz yatması gibi sıkıntılar olabiliyor. Hastalarımız ameliyat sonrası dönemde daha rahat yatabiliyorlar. Kapalı yöntem bu problemleri en aza indiriyor. Hastanede kalış süresi kısalıyor. Enfeksiyon riski daha az oluyor. Kan ürünlerini daha az sayıda kullanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sağlıkta sözleşmeli personel sayısını 36 bine çıkarma teklifi TBMM’den geçti Sağlıkta sözleşmeli personel sayısını 36 bine çıkarma teklifi TBMM’den geçti

“ACIYI HİÇ BİR ŞEKİLDE HİSSETMEDİM”

Uygulana tedaviden memnun olduğunu ifade eden hasta Eşref Tunalı, “Kriz durumumda acilen Özel Tekden Hastanesine geldim. Tekden Hastanesinde anjiyo oldum. Damalarımın tıkalı olduğunu öğrendim. Baypas ameliyatına karar verdik. Şuanda kapalı baypas ameliyatı oldum. Çok memnunum. Acıyı hiç bir şekilde hissetmedim. Benim gibi hasta olanlara buraya tavsiye ederim. Acıyı yaşamasınlar, burada gelsinler kapalı baypas ameliyatı olsunlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Tahir Aygün