Denizli Haber - Aralık ayı FED faiz kararı öncesinde, piyasalarda tedirgin bekleyiş sürerken altın fiyatları rekor kırdı. Yatırımcılar yeniden uzun vadeli tahvillere yönelse de Orta Doğu'da azalan jeopolitik gerilimler altın üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor.

Fed’in politikalarını gevşeterek faiz indirimine gideceği yönündeki tahminlerin artmasıyla 6 ayın en yüksek seviyesine tırmanan gram altın haftanın ikinci işlem gününde de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

MAYISTAN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYE

Altın, yatırımcıların Fed'in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki tahminlerini artırması ve tahvil getirilerindeki düşüşünün etkisiyle, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Pazartesi gününü 0,6 artışla kapatan spot altın, haftanın 2. işlem gününde 2 bin 16 dolar seviyesinden işlem gördü.

Akaryakıtta indirim üstüne indirim Akaryakıtta indirim üstüne indirim

GRAMDA TÜM ZAMANLARIN REKORU

Öte yandan, Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.876 TL ile haftanın ikinci işlem gününde de rekor kırdı.

ABD’de tahvil getirileri, zayıf ekonomik verilerin merkez bankasının parasal sıkılaştırmayı bitirdiği yönündeki beklentileri desteklemesiyle düşüşlerini sürdürdü. Düşük tahvil getirileri faiz getirisi olmayan altın için genellikle olumludur.

Hedge fonları altına yönelik yükseliş tahminlerini dört ayın en yüksek seviyesine çıkarırken, vadeli işlemler ve opsiyonlara ilişkin en son CFTC verileri, faiz artırımının duraklatılacağı yönündeki tahminleri daha da artırdı.

Diğer taraftan, makroekonomik veri tarafında dün ABD'de açıklanan yeni konut satışları, Ekim’de aylık bazda yüzde 5,6 azalışla 679 bine düşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Editör: Tahir Aygün