Denizli Haber - Bundan bir yıl önce, 6 Şubat 2023’te herkesin  yüreğine kordan bir ateş düştüğünü belirten Özdemir, “Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Elâzığ ve Diyarbakır’la birlikte hepimiz derin bir acıyla sarsıldık, yıkıldık. Şaibeli resmi rakamlara göre 53 binin, gerçekçi rakamlara göre ise 100 binin üzerinde canımız 6 Şubat depremi ile yaşamdan koparıldı. Yaşadığımız felaketi anlatmaya sözcüklerin yetmediği günler, aylar yaşadık. Haftalarca “Ben iyiyim ama” diye başlayıp gerisi boğazımızda düğümlenen cümleler kurduk. Aradan bir yıl geçse de ne yasımız bitti ne öfkemiz dindi. Bu ülkede onlarca deprem, yıkım, felaket yaşadık. Ama hepimiz biliyoruz ki bunlar yaşanmadan yıllar önce bilim insanları, meslek odaları defalarca kez uyarıda bulundu, raporlar hazırladı.    “Deprem öngörülemez, bilinemez bir doğa olayı değil. Bu ülkenin bir gerçeği” denildi.“Deprem kaçınılmaz. Ancak depremin ağır sonuçlarından kaçınmak mümkün” denildi.“Depremin ağır sonuçlarından kaçınmak için gerekli bilgimiz, insan kaynağımız, hukukumuz, kurumsal yapılarımız var. Yeter ki bunları işlevli hale getirelim, gecikmeden derhal önlem alalım” denildi.  Tüm bunlara rağmen ülkeyi yönetenler ne yaptılar? Her seferinde “duymadım, görmedim, bilmiyorum” diyerek üç maymunu oynadılar. Dolayısıyla sadece 6 Şubat depreminin değil, yaşadığımız her felaketin ağır sonuçlarına adeta davetiye çıkardılar.  1999 Marmara depreminden24 yıl sonra gerçekleşen 6 Şubat depremi ise üstümüzün yani mevcut devlet organizasyonunun altımızdan çok daha çürük olduğunu gösterdi. Oysa bir yıl önce yaşadığımız yıkımın sebebi ne tek başına deprem ne de binalardır. Bu büyük yıkımın sorumluluğu sadece rantiyeci müteahhitlere yıkılamaz. Çünkü asıl sorumlu denetim yapmayan etkili yaptırımlar uygulamayan, imar aflarıyla mevcut kuralları işlemez hale getirenlerdir.Kısacası 6 Şubat depremi ile yaşadığımız yıkımın asıl sorumlusu insanı ve emeği değersizleştirenlerdir” dedi.

“ORTALIKTA GÖRÜNMEYENLERİ UNUTMADIK”

Depremin ilk iki günü boyunca ortalıkta görünmeyenleri unutmadıklarını belirten Özdemir,  “Buradan bir kez daha altını çiziyoruz. Yakınlarımızdan haber almak için çırpınırken devreye konulan bant daraltmalarını, internet kesintilerini unutmadık.Depremin yaşandığı illerde daha 24 saat geçmeden OHAL ilan edenleri de çaresizlikle kıvranan depremzedeleri tehditle susturmak isteyenleri de unutmadık. Deprem bölgesine gitmeye çalışan konfederasyonumuz KESK’e  bağlı yüzlerce gönüllümüzün önüne konulan engelleri unutmadık.KESK olarak organize ettiğimiz yardımların depremzedelere ulaşmasını engelleyenleri unutmadık. Kızılay’ın çadır satmasından, yardımları zimmetine geçiren yetkililere kadar uzanan rezaletler zincirini unutmadık. Aradan bir değil, yüz yıl da geçse yaşadığımız acıları, bu acıları bizlere reva görenleri unutmayacağız. KESK Denizli Şubeler Platformu olarak bizler, 6 Şubat depremi başta olmak üzere bugüne kadar yaşadığımız depremlerde hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı özlemle anıyor, yakınlarını kaybedenlere bir kez daha başsağlığı diliyoruz.Ve buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz.Depremden sonra Milli Dayanışma Paketi çıkardınız. Halktan alınan vergileri fahiş oranda artırdınız. Yetmedi.. 2023 Temmuz’unda 762 milyar lirası depremle ilgili harcamalara ayrılmak üzere 1 Trilyon 120 Milyarlık Ek bütçe yaptınız.Bu da yetmedi... 2024 bütçesinde yine halktan, çalışanlardan alınan vergileri bir yıl öncesine göre ikiye katladınız” diye konuştu.

“YARALARIMIZI HEP BİRLİKTE SARMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Milyonlarca insanın başını sokacak çatı istediğini ifade eden Özdemir şunları söyledi: “Ama aradan geçen bir yıla rağmen deprem bölgesinde hala tek bir çivinin çakılmadığı, molozların dahi kaldırılmadığı yerler var. İşsizlik, kayıt dışı çalışma, sömürü diz boyu. Milyonlarca insan adeta konteyner kente, çadır kente dönüşmüş şehirlerde kaderine terk edilmiş durumda. Barınma, sağlıklı beslenme ve eğitim sorunları başta olmak üzere, en temel ihtiyaçların karşılanmasında yaşanan sorunlar sürüyor. Peki milyonlar sizden ne istiyor?Milyonlarca insan sizden nutuk değil, başını sokacak bir çatı istiyor. Milyonlar sizden temiz su, sağlıklı beslenme, nitelikli bir eğitim istiyor. Yoksulluk ve çaresizlik kıskacındaki milyonlar sizden “zorunlu kamulaştırma” adı altında topraklarına çökmenizi, yüzlerce yıllık zeytinlikler yerine binalar dikmenizi değil, en azından depremden etkilenen evlerinin yapı denetim masraflarını karşılamanızı istiyor.  Milyonlar, sizden 6 Şubat depremini “asrın felaketi” olarak yutturmaya, “kader” olarak göstermeye çalışmaktan artık vazgeçmenizi, olası depremlere karşı önlem almanızı bekliyor. Kısacası milyonlar sizden en temel haklarını istiyor. KESK Denizli Şubeler Platformu olarak depremzedeler başta olmak üzere tüm halkımıza sesleniyoruz. Depremlerin, sellerin, doğa olaylarının binlercemizi yaşamdan koparan birer felakete dönüştüğü,  İnsana, emeğe, doğaya düşman bu bozuk düzene karşı emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Depremzede kardeşlerimizle 6 Şubat depreminin ilk gününden itibaren başlattığımız dayanışmamızı büyütmeye, acılarımızı paylaşmaya, yaralarımızı hep birlikte sarmaya devam edeceğiz.”

Yaşlı bakımı öğrencileri için huzurevi sakinleriyle buluştular Yaşlı bakımı öğrencileri için huzurevi sakinleriyle buluştular

 

 

Editör: Tahir Aygün