Denizli Haber - Kamu Sen Genel Başkan Önder Kahveci, Genel Başkan Yardımcıları Kenan Karaçam ve Mücahit Gökhan Şahin ile birlikte Denizli’yi ziyaret etti.

ÖZTÜRK VE BORAN’A ZİYARET

Denizli'de ilk olarak TSS Şubesine gelen Kahveci, Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ve şube yöneticileri ile birlikte İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Berna Öztürk’ü ve Denizli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ekrem Boran’ı ziyaret etti. Kurum ziyaretlerinin ardından Türk Eğitim-Sen (TES) Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Şubesinin düzenlemiş olduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katılan Kahveci, daha sonra TSS şubesinin gerçekleştirdiği işyeri temsilcileri toplantısında katıldı.

Whatsapp Image 2024 03 04 At 16.39.03

“ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Denizli'de aramızdan ayrılanlar 21-04-2024 Denizli'de aramızdan ayrılanlar 21-04-2024

Açılışını TSS Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk’ün yaptığı toplantıda konuşan Başkan Kahveci, kamu ve sağlık çalışanlarının gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kahveci, “Kamu çalışanlarına ilave ek zam ve refah payı ile sağlık çalışanlarının ücret politikasında temel beklentisi olan tek kalem maaş verilmesini bir kez daha vurguladık. 1. dereceye gelen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi ve yardımcı hizmetler sınıfında bulunan kamu çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi talebimizi yineledik. “Mutlu Çalışan Mutlu Türkiye” idealimizi hakim kılmak adına sendikal mücadelemizi tüm platformlarda bütün gücümüzle sürdürecek, meselelere çözüm üretmek için gecemizi gündüzümüze katmaya devam edeceğiz” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 04 At 16.39.03 (1)

ENFLASYON RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını da değerlendiren Kahveci, “Buna göre Şubat ayında da enflasyondaki yükseliş devam etti. Geçtiğimiz ay %6,70 olan artış bu ay ivmesini azaltsa da Şubat ayı içinde %4,53 olarak artış gösterdi. Böylelikle yıllık enflasyon %67,57’ye ulaştı.  Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri sonucuna göre ocak ayında kamu görevlileri ve emeklilere 2024 yılının ilk 6 ayı için %15 zam yapılmıştı.  TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına göre daha yılın ikinci ayında enflasyon rakamları %11,53’e ulaştı ve memur ve emeklilerimize yapılan maaş artışından geriye yalnızca %3,47 kaldı. Memur ve emekliler bir sonraki zam dönemi olan temmuz ayına kadar elinde kalan %3,47’lik artışla geçinmek zorunda kalacak ama her ay artış gösteren enflasyon karşısında maaşları erimeye devam edecek. Bu hızla gitmesi durumunda ilk çeyrek tamamlanmadan, 2024’ün ilk yarısı için verilen zammın tamamı enflasyon karşısında eriyecek ve memur ve emeklilerin alım gücü düşmeye başlayacak.  TCMB’nin 2024 yılına ilişkin enflasyon tahmini %36 ancak memur ve emeklilere yapılması öngörülen toplam artış, %15+10; kümülatif %26,5. Bu da maaşların yıl içinde resmi rakamlara göre bile %10 eriyeceğini gösteriyor” diye konuştu.

“MAAŞLAR ENFLASYON HEDEFİNİN GERİSİNDE KALIYOR”

Memur maaşlarına yapılan artışların, enflasyon hedefinin  gerisinde kaldığını ifade eden Kahveci,  “Memur emeklileri çalışırken aldıkları maaşın yarısını bile alamıyor, çalışma hayatı ile emeklilik hayatı arasındaki bağ tamamen kopmuş durumda. Toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda kararlaştırılan maaş artışları memur ve emeklilere enflasyon kadar artışı bile öngörmüyor. Her ekonomik zorlukta memur ve emeklinin alım gücünün biraz daha azaldığını görüyoruz.  Ramazan ayına yaklaşmış bulunmaktayız. Önümüzdeki ay, Ramazan nedeniyle özellikle gıda fiyatlarında yüksek artışların görüleceği bir dönem olacak. Bu maaşlarla bilhassa emeklilerimizin mübarek Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının geleneksel zenginliği içinde, mutlu ve huzurlu bir ay geçirmesi imkânsız hale gelmiştir. Böyle bir ücret politikası daha fazla sürdürülemez. Türkiye Kamu-Sen olarak daima kamu çalışanlarına ve emeklilerine piyasa gerçekleriyle örtüşen maaş zammı yapılması gerektiğini ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

“MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINDAKİ ERİME MUTLAK SURETTE DURDURULMALI”

Memur ve emekli maaşlarındaki erimenin mutlaka durdurulmasını isteyen Kahveci, “Kamu görevlilerimizin alım gücünün yükseltilmesine yönelik olarak 2024 yılı için kamu alacaklarına uygulanan yeniden değerleme oranı olan %58’den az olmamak üzere bir artış yapılması ve buna ek olarak refah payı verilmesinin zorunlu olduğunu vurguluyoruz. Memur emeklilerinin yaşadığı ekonomik sorunların giderilmesi için ise ocak ayı itibarı ile 12 bin 54 TL’ye yükselen ancak emeklilere verilmeyen ilave ek ödemenin emekli maaşlarına yansıtılmasının zorunlu olduğunu bir kere daha ifade ediyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin ekonomik beklentiler dikkate alındığında zor bir dönemin eşiğinde olduğumuz görülüyor. Bu dönemde memur ve emekli maaşlarındaki erimenin mutlak surette durdurulması gerekmektedir.   Piyasa gerçekleri, memur ve emeklilerimizin maaşlarının yeniden değerlendirilmesinin zorunlu olduğunu ortaya koymaktadır. Yetkililerimizin memur ve emeklilerimizin bu haklı taleplerine sessiz kalmayacağına ve ilave ek ödemenin emekli maaşına eklenmesi, kamu çalışanlarına refah payını da içeren bir artış yapılması ve enflasyon farkının maaşlara aylık olarak yansıtılması gibi konuları mutlaka değerlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Editör: Tahir Aygün