Denizli haber - İlan sitelerinde kimlik gizliliğini engellemek amacıyla, tüm ilan sitelerinde kimlik doğrulama şartı getirilecek.

Bu sayede, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde, yanıltıcı fiyatlar ve aldatmacalar içeren ilanların önüne geçilmeye çalışılacak. Bu yeni düzenleme 1 Kasım’da yürürlüğe girecek ve kimlik doğrulama işlemleri e-Devlet veya Web Tapu üzerinden gerçekleştirilecek.

Ayrıca, Ticaret Bakanlığı yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaparak, ilan sitelerinde kimliklerini gizlemeye çalışan, sahte hesaplar kullanarak ilan veren ve piyasa fiyatlarını manipüle eden kişilere engel getirilecek.

100 BİN LİRA CEZA

Piyasayı manipüle eden ve bilgi kirliliğine yol açan kişilere izin verilmeyecek ve bu tür faaliyetler tespit edildiğinde kişilere 10 bin TL ile 100 bin TL arasında değişen cezalar uygulanacak.

Ayrıca, emlak komisyoncuları ve oto galerileri, sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilan verebilecekler.

Ticaret Bakanlığı, bu düzenlemelerle fiyat artışlarını kontrol altına almayı amaçlıyor. İlanların daha gerçekçi ve doğru olması, yetki belgesine sahip emlak ve araç satış işletmelerinin önemini artırması bekleniyor. Bu sayede kayıt dışı çalışma ve vergi kaybı önemli ölçüde azaltılacak.

SAHTE İLANLARIN ÖNLENMESİ İÇİN ÜÇ AŞAMA

Satışa veya kiralama için uygun olan taşınmaz veya aracın gerçekliğinin tespit edilmesi.

İlan veren kişinin bu taşınmaz veya araçla ilgili bir bağlantısının olması.

Uyanık Sürücüler Drondan Kaçamadı Uyanık Sürücüler Drondan Kaçamadı

İlan veren kişinin bu bağlantıyı inandırıcı bir şekilde ispat etmesi.

Bu düzenleme henüz yürürlüğe girmeden önce, ilan sitelerinde emlak ve araç ilanlarında bir patlama yaşandı.

Düzenlemenin etkisiyle, birçok kişi ellerindeki malları düzenleme yürürlüğe girmeden önce satmak istedi ve bu nedenle ilan sitelerinde 1.2 milyon emlak ilanı ve 952 bin otomobil ilanı yer aldı.