Kredi kartlarıyla ilgili kritik iddia! Bazı bankalar asgari ödeme tutarını... Kredi kartlarıyla ilgili kritik iddia! Bazı bankalar asgari ödeme tutarını...

Denizli Haber - ABD'li 23andMe şirketi, yaklaşık 6,9 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerinin internet korsanları tarafından çalındığını duyurdu. Çalınan bilgiler arasında ad, soyad, doğum tarihi, e-posta adresi, posta adresi ve telefon numarası gibi kişisel bilgiler ile soy ağacı profilleri ve genetik test sonuçları yer alıyor.

The Hill gazetesinin haberine göre şirket, verilerin nasıl çalındığı konusunda henüz net bir açıklama yapmadı. Ancak, korsanların şirketin güvenlik sistemlerini bir şekilde ele geçirerek verilere erişmiş olabileceği düşünülüyor.

ŞİRKETTEN KULLANICILARA UYARI

Etkilenen kullanıcılara, şifrelerini değiştirmeleri ve kimlik avı saldırılarına karşı dikkatli olmaları tavsiye eden şirket ayrıca, kullanıcılar kişisel bilgilerinin kötüye kullanılmasını önlemek için, kredi raporlarını izlemelerini öneriyor.

Genetik araştırma şirketlerinin veri güvenliği konusundaki endişeler, 2021 yılında Ancestry'nin yaklaşık 92 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalınmasının ardından daha da artmıştı. Bu veri ihlali, bugüne kadarki en büyük genetik veri ihlali olarak kayıtlara geçmişti.

Uzmanlar, genetik araştırma şirketlerinin kullanıcılarının kişisel bilgilerini korumak için daha fazla önlem alması gerektiğini söylüyor. Bu önlemler arasında verilerin şifrelenerek saklanması, kullanıcıların verilerine erişimini sınırlamak ve güvenlik açıklarını hızlı bir şekilde tespit etmek ve düzeltmek yer alıyor.

23andMe'nin veri ihlali, ABD'li şirketlerdeki veri güvenliği konusundaki endişeleri yeniden gündeme getirerek bu şirketlerin veri güvenliğini artırması için baskıyı artırdı.

Editör: Tahir Aygün