Denizli Haber - Denizlili çiftçilerin sesine TBMM’den yanıt, TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’dan geldi. Çiftçilerin sulama bedeli taleplerinin gecikmeksizin karşılanması ve indirime gidilmesi gerektiğini söyleyen Biçer Karaca, açıklamalarında iktidarın çiftçilere yönelik politikalarını sert bir dille eleştirdi.

İKTİDARIN ÇİFTÇİLERE EZİYETİ

İYİ Parti’de Semerci dönemi İYİ Parti’de Semerci dönemi

Gülizar Biçer Karaca, iktidarın üreten çiftçiler üzerindeki baskısının her geçen gün ağırlaştığını belirterek, çiftçileri üretimden koparmak ve ithalata mecbur bırakmak için her türlü yöntemin denendiğini ifade etti. Sulama birlikleri aracılığıyla sulama bedelleri üzerinde yapılan keyfi uygulamaların çiftçileri zor durumda bıraktığını vurguladı.

SULAMA BİRLİKLERİ KARARINA ÇİFTÇİDEN TEPKİ

Denizli Acıpayam ve Tavas bölgelerinde sulama birliklerinin geçtiğimiz yıl ton başına 3,90 TL olan sulama bedelinin devlet desteğiyle 1,95 TL'ye indirildiğini hatırlatan Karaca, bu yıl sulama bedelinin 7,60 TL’ye çıkarılmasına tepki gösterdi. Karaca, sulama bedellerindeki artışın çiftçiler üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

DEVLET DESTEĞİYLE BEDEL EN AZ YARIYA İNDİRİLMELİ

Karaca, üreten çiftçilerin üretime devam edebilmesi için devlet desteğinin zorunlu olduğunu belirtti. Tavaslı, Acıpayamlı ve Çallı çiftçilerin üretimlerini sürdürebilmeleri için sulama bedellerinin 2024 yılı için de devlet desteğiyle en az yarıya indirilmesi gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde çiftçilerin üretimden kopacağını ve bunun ülke ekonomisine büyük zarar vereceğini ifade etti.

ÜRETİMDEN KOPMAMAK İÇİN DESTEK ŞART

Karaca, "Eğer çiftçilere bu eziyete son verilmezse, üretimden kopacaklar. Bu ülke üretmezse nasıl kalkınacak?" diyerek, çiftçilerin taleplerinin bir an önce karşılanması ve desteklenmesi gerektiğini belirtti. Karaca, iktidarı çiftçilerin sesine kulak vermeye ve gerekli adımları atmaya çağırdı.

Editör: Tahir Aygün