Denizli Haber - Denizli Sanayi Odası (DSO) ile Makina Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) işbirliğinde ‘İşçi ve İşveren Hakları İle Yabancı Uyruklu İşçi Çalıştırma Şartları Bilgilendirme Toplantısı’ yapıldı. DSO M. Feridun Alpat Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, DSO Başkan Yardımcısı Mehmet Serter ve iş insanları katıldı. Toplantının açılış gerçekleştiren DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, son dönemde sanayici, üretici ve ihracatçının oldukça zor dönemlerden geçtiğini ifade etti.

“40 YAŞ ÜSTÜ ÜRETİMDEN UZAKLAŞTI”

Ekonomi yönetiminin değişmesiyle birlikte yeni ekonomi politikaları uygulanmaya başlandığını ifade eden Kasapoğlu; “Bizim de yeni dönemden birçok talebimiz odu. Alınan kararlarla en azından ihracatçılar için finansal olanaklar geliştirildi. Bu gelişmeleri Oda olarak oldukça olumlu buluyoruz. Dünyada genel anlamda ekonomik problemler hakim. Bizim ihracatçılarımız da kendi içerisindeki sıkıntılar varken bir de uluslararası pazarda da bu türden problemlerle mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Sanayicimiz istihdam ile ilgili sıkıntılar yaşamaya başladılar. Özellikle EYT ile birlikte 40 yaş üstü üretimden uzaklaşmış oldu” dedi. Başkan Kasapoğlu; istihdam, işçi, işveren ve yabancı uyruklu işçi konularına da değindi.

YABANCI İŞÇİLERİN ÇALIŞMA STATÜLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Avukat Mehmet Ali Dokumacı, Güzide Erten ve Mahir Akbaba’nın konuşmacı olarak katıldığı toplantı; İş hukuku, istihdam ilişkileri, işe alım süreçlerindeki hukuki prosedürler, yabancı işçilerin çalışma statüleri hakkında bilgilendirmelerde bulunup mevzuatları aktarmasından sonra soru-cevap kısmı ile son buldu.Toplantının ardından, BaşkanKasapoğlu, konuşmacılara ve katılımcılara programa katıldıkları için teşekkür etti

Editör: Tahir Aygün