Denizli Haber - Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosu Ralf Schörer’in daveti üzerine kendisi ile Almanya Birliği Günü Resepsiyonunda bir araya gelen Başkan Kasapoğlu, Başkonsolos ile gerçekleştirdiği görüşmede Denizli sanayicisi adına, Almanya ile ticari ilişkiler ve vize sorunları ile alakalı görüşlerini dile getirdi.

İTALYA KONSOLOSU

Vize alma konusunda oluşan sıkıntı Almanya ile ticari bağları zayıflatıyor.

Kasapoğlu, Schörer ile; son zamanlarda Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında yaşanan siyasi durumlar neticesinde alınan kararlardan sanayicinin de çok fazla olumsuz etkilendiğini ve özellikle vize alamama sorunlarının Denizli sanayicilerinin Almanya ile ticari faaliyetleri zayıflattığını dile getirdi.

ALMANYA BAKONSOLOSU

Denizli tekstil ürünleri yelpazesinde Almanya için önemli bir ihracatçı konumundadır.

‘’Denizli tekstil ürünleri üretiminde Almanya için önemli bir ihracatçı konumdadır ve bölgemiz ithal ettiği endüstriyel makine ve kimya ürünleri gibi malları da büyük oranda Almanya’dan ithal eder. Denizli bölgesi güçlü sanayisi ile Almanya ile organik bağları kuvvetlendirmiş ve cazibe merkezi haline gelmiştir.’’ Sözlerini aktaran Başkan Kasapoğlu, çeşitli sorunlardan arındırılmış ve karşılıklı ticareti daha da güçlendirmiş bir şekilde Denizli ve Almanya arasında alım-satım faaliyetlerinin daha da artırılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Resepsiyonun ardından İzmir Konsolosluğuna geçen Başkan Kasapoğlu, İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio ile bir araya geldi.

 

İtalya ile bölgemiz arasındaki ticari ilişkilere önem veriyoruz.

Denizli'de aramızdan ayrılanlar 08-12-2023 Denizli'de aramızdan ayrılanlar 08-12-2023

Giorgio ile gerçekleştirilen toplantıda Başkan Kasapoğlu, ‘’Denizli ve İtalya arasındaki ticari ilişkiler, ekonomik faaliyetler ve iş birliği açısından önemlidir. Her iki taraf da karşılıklı olarak ticaret hacmini artırmak ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek için çeşitli girişimlerde bulunmuştur ve bulunmaya da devam etmelidir fakat ticaret ilişkileri, uluslararası ekonomik faktörler, politik gelişmeler ve diğer değişkenler etkileyebilmektedir.’’ Dedi.

Denizli Sanayi Odası bünyesinde İtalya İrtibat Ofisi kurarak ticari faaliyetleri güçlendirmek istiyoruz’’

Başkan Kasapoğlu planlanan projeden bahsederek, ‘’ Denizli Sanayi Odası olarak İtalya ile bölgemiz arasındaki ticari faaliyetleri güçlendirmeyi ve bu tür faaliyetlere olası zorluklarda hızlı çözümler üretebilmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla, Denizli Sanayi Odası bünyesinde ‘’ İtalya İrtibat Ofisi Birimi’’ oluşturma çalışmalarına başlanacak’’ dedi.