Denizli Haber - Adalet Bakanı Tunç, ulusal bir televizyonda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kira artışlarıyla ilgili soru üzerine Bakan Tunç, geçen yıl kira artışının yüzde 25'ten fazla olamayacağına yönelik düzenleme yapıldığını ve kiralarda yüksek artışların görüldüğünü belirtti.Tunç, "Sözleşme hukukuna müdahale etmek doğru olmayabilir, hukukta böyle bir ilke var. Ancak zayıfı koruma ilkesi de söz konusu. Zayıfı koruma ilkesini de gözettiğimizde dengeli bir durumun olması lazım” dedi.Yüzde 25 artış sınırının bir yıl daha uzatıldığını aktaran Bakan Tunç, "Önümüzdeki bir yıllık süre içerisinde kira miktarında yüzde 25'ten fazla artış söz konusu olamayacak" ifadelerini kullandı.

“DAVA YÜKÜNÜ AZALTACAK”

Yıl başından bu yana açılan 90 bin kira davasının bulunduğunu ifade eden Bakan Tunç, geçen sene bu oranın yaklaşık 45 bin olduğunu söyledi. Kira uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk uygulamasının 1 Eylül'de başlayacağını bildiren Tunç, bu uygulamanın dava yükünü azaltacağını dile getirdi.

“UYUŞMAZLIKLARI AZA İNDİRECEK”

Kira sözleşmesindeki "Şu tarihte boşaltacağım" ifadesinin geçersiz olduğunu ifade eden Bakan Tunç, tahliye taahhüdünde bulunulması gerektiğini, bu taahhüde dayanarak tahliye davasının söz konusu olabileceğini anlattı.Tunç, “Tahliye taahhütnamesinin geçerliliği ile ilgili tartışmalar söz konusu. Bunun noterden yapılması noktasında talepler var ya da belli bir süre tahliye taahhütlerinin geçerli olmaması yönünde bir kanuni düzenleme gerektiği yönünde görüşler var. Tüm bunların kiracı-kiralayan dengesini gözeterek düzenleme yapılması gerekir. Bu konuda bir çalışma yapmak da gerekiyor. Arabuluculuk müessesi bu uyuşmazlıkları aza indirecektir. Kiracı ile kiralayan, adliyeye düşmeden dostane, barışçıl şekilde anlaşmaya varabileceklerdir" diye konuştu.

Editör: Tahir Aygün