Denizli Haber - Sözcü Gazetesi'nde yer alan haberdeki iddiaya göre, evini kiraya verenlerin yılda bir defa beyanname vererek ödedikleri kira vergisinin (Gayrimenkul Sermaye İradı-GMSİ) otomatik vergi haline dönüşebileceği ileri sürülüyor. İktidarın hazırladığı vergi paketine göre, kiracı kirasını her ay bankaya yatıracak ve banka, hesaba düşen kira parasının yüzde 20’sini vergi olarak kesip Maliye’ye gönderecek. Geriye kalan tutar ev sahibinin hesabına aktarılacak.

YENİ DÜZENLEME İLE KİRA GELİRİ DÜŞECEK

Yeni düzenlemeye göre, örneğin evini 10 bin liraya kiraya veren ev sahibinin aylık kira geliri 8 bin liraya düşecek. Mevcut yasaya göre, bir yıl boyunca elde edilen kira gelirlerinin vergisi bir sonraki yıl beyanname verilerek ödeniyor ve beyan sırasında her yıl yeniden değerleme oranında artan istisna tutarı toplam gelirden düşülüyor. Kalan kısım üzerinden yüzde 15’ten başlayan vergi alınıyor.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yeni getirilecek sistemde kira gelirleri, çalışanların her ay maaşından yapılan vergi kesintisi (stopaj) gibi kesintiye uğrayabilecek. Bütün kira ödemeleri bankalar üzerinden yapılacak. Bankanın, faiz ve benzeri kazançlarda olduğu gibi, ev sahibinin hesabına yatan kira parasından yüzde 20 oranında stopaj kesebileceği iddia ediliyor. Kalan tutar, vergisi ödenmiş kira geliri olarak ev sahibinin hesabına geçecek. Bu yöntemle normalde yüzde 15’ten başlayan kira vergisi yüzde 20’ye yükselecek. Ev sahipleri daha sonra isterlerse giderlerini beyan edip ödedikleri vergiden iade talep edebilecek.

Denizli'deki Nöbetçi Eczaneler 15-07-2024 Denizli'deki Nöbetçi Eczaneler 15-07-2024

UYGULAMANIN BAŞLAMA TARİHİ

Yeni düzenlemenin 2025’ten itibaren elde edilecek kira gelirlerinde geçerli olacağı iddia ediliyor. Kirada stopaj uygulamasına geçilmesiyle, devletin ev sahiplerinden 40 milyar liralık kira vergisi tahsil edeceği hesaplanıyor. Bu da 200 milyar lira olması beklenen kira gelirinden, ev sahiplerine kalacak tutarın 160 milyar lira olacağını gösteriyor. Ev sahipleri, 12 aylık kira gelirinin 1 aylık tutarını devlete vergi olarak öderken, yeni düzenleme ile 2 aylık kirayı devlete vermek zorunda kalabilir.

Editör: Tahir Aygün