Denizli Haber -  Denizli’de Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) ev sahipliğinde, ‘Türkiye-Kosova Ekonomik İş Birliği İmkanları Toplantısı’ gerçekleştirildi. Denizli’de 3 gün boyunca başta iş insanları olmak üzere sivil toplum örgütleri ve protokol üyeleri ile birlikte ikili temaslarda bulunan Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, “Denizli ile Kosova arasında çok güzel köprüler kuracağız. Denizli ile Kosova arasında mükemmel bir uyum var. Şimdi de bunu ekonomiye yansıtmak için çalışmalara başladık” dedi.
Türkiye-Kosova Ekonomik İş Birliği İmkanları Toplantısı’ Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (AYSİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. AYSİAD binasında gerçekleştirilen toplantıya dernek başkanı Mahmut Çatlık ve yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Kosova Prizren İş Adamları ve Esnaf Derneği, Kosova Türkiye Ticaret Odası temsilcileri ve 14 kişiden oluşan heyet katıldı. 3 gün boyunca Denizli’de başta iş dünyası, protokol üyeleri ve sektör temsilcileri görüşen ziyaretçiler Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği’ndeki toplantıda izlenimlerini paylaştı ve merak edilen soruları yanıtladı. 
“KONUKLARIMIZI AĞIRLADIK VE BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK”
Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mahmut Çatlık, “ Denizli’de 3 gün boyunca konuklarımızı ağırladık ve büyük mutluluk duyduk. Denizli’deki iş insanının potansiyelini ve hayallerini ileriye taşıyacak unsurlara imza atmak bizim misyonumuz...  Sayın Bakan Damka’ya ve heyetine Denizli’ye geldikleri için minnettarız.  Onlarda burada Denizlili oldular. Denizli’de gördüklerini ve yaşadıklarını burada bizlerle paylaşacaklar. Hem kendisine hem de organizasyonda emeği olan başta AYSİAD ve Eko Avrasya’ya teşekkür ediyorum” dedi.
“DENİZLİ İŞ DÜNYASI İLE TANIŞMAK ÇOK ÖNEMLİYDİ”
Denizli’de olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, “ AYSİAD’ın kıymetli dernek başkanı ve üyeleriyle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Denizli’de bizleri en iyi şekilde ağırlayan STK, iş insanı ve ismini sayamadığım herkese çok teşekkür ediyorum. Daha önce Eko Avrasya ile yapılan organizasyon çerçevesinde Erzurum’da bulunmuştuk. Şimdi de bu ekonomik iş birliği Denizli’ye taşındı. Denizli ile Kosova arasındaki ekonomik iş birliğini geliştirmek, hem de Denizli iş dünyası ile tanışmak çok önemliydi. Denizli ile Kosova arasındaki ilişki 3 gündür yaptığımız iş birliği ile başlamadı. Pamukkale Üniversitesi ile Prizren Üniversitesi iş birliği daha öncesine dayanıyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda düzenlediği tiyatro festivalinde de burada yer almıştık. Kültürel ve geleneksel anlamda Denizli ile Kosova arasında mükemmel bir uyum var. Şimdi de bunu ekonomiye yansıtmak için çalışmalara başladık. Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası ile görüştük ve verileri paylaşarak, yapılabilecek iş imkanlarını konuştuk. Bu bir ilkti ve tanışma olarak görüyoruz. Ekim ayı içerisinde de iadeyi ziyaret düşünüyoruz” diye konuştu. 
“GENÇLERİ BALKANLARA VE KOSOVA’YA TAŞIYACAĞIZ”
Denizli ile Kosova arasında çok güzel köprüler kuracaklarını söyleyen Damka, “ Eko Avrasya, AYSİAD ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çok daha güzel işler yapacağız. Burada gençlerle görüştük. Onlarında Balkanlara ve Kosova’ya ayrı bir merakı var, gençlerimizi taşıyacağız. Onlarında gelmesi ve görmesi gerekenler var. Onları Balkanlardaki mevcut topluluklar ve halkla bir araya getirmeyi planlıyoruz. Çünkü Türkleri ve insanını çok fazla seviyorlar” dedi.

Editör: Tahir Aygün