Denizli Haber - S.O.S VEREN SOSYAL ADALETSİZLİK Yoksulluğun insan hakları ihlali olduğunu dile getiren TBMM Başkanvekili Biçer Karaca; siyasi iktidarın yoksullukla mücadelede etkin bir programı olmamasının yaşam hakkı ihlallerine dek varan hak gasplarıyla sonuçlandığını ifade etti.

KAVRAMLAR VE TANIMLARLA POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRMEK ŞART TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, “Sosyal devlet, sosyal hak, sosyal yardım, sosyal adaletsizlik, sosyal dayanışma tanımlarının ve yoksul ile ihtiyaç sahibi kavramlarının yeniden çok boyutlu olarak ele alınması acil ve zorunlu. Bekleme, oyalanma, gerçekleri halı altına süpürme lüksü yok.” dedi.

BEKLEYEN TEHLİKE: SOSYAL PATLAMA RİSKİ Yurttaşlara yönelik anketlerin sonuçlarından çıkan çarpıcı sonuçların hayat pahalılığı, işsizlik ve kaygı olmasının sosyal patlama riskiyle karşı karşıya kaldığımızı açık ve net ortaya koyduğunu ifade eden ve sürdürülebilir sosyal politikaların hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Gülizar Biçer Karaca’nın paylaştığı verilerden öne çıkanlar:

Ülkemizde bir haneye ayda 5 emekli maaşı girse bile 37 bin 974 TL’lik yoksulluk sınırına ancak ulaşılabiliyor.

Dört kişilik bir ailede üç kişi asgari ücretle çalışıyor olsa bile 38 bin TL’lik yoksulluk sınırını yakalayamıyor.

Temmuzda 8077 TL seyyanen zamla 22 bin TL’ye çıkartılan en düşük memur maaşı dahi yoksulluk sınırının 16 bin TL altında kaldı.

 Türk-İş’in araştırmasına göre açlık sınırı Temmuzda 1.285 lira artarak 11 bin 658 lira ile yine temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere belirlenen 11 bin 402 liralık asgari ücreti geçti. Açlık sınırı yıl başından buyana yüzde 40, yoksulluk sınırı ise yüzde 30 oranında arttı.

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2023 yılının ilk altı ayına yönelik verilerine göre; Ailesinin yanında yaşamını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ve Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programından yararlandırılan çocuk sayısı Haziran 2023 itibarıyla 168 bin 247’ye ulaştı.

 

HANELERDE IŞIKSIZIZ, VİRANEYİZ

Aşırı yoksulluk sınırının altında kalan yurttaşların dahil edildiği Türkiye Aile Destek Programı’na yönelik rapora göre;

-2022 yılında 2,5 milyon olan program kapsamına alınan hane sayısı, Haziran 2023 itibarıyla 3 milyon 615 bin 670’e yükselmiştir.

-2019 yılında 1 milyon 343 bin 109 hanenin elektrik faturası sosyal yardım ile ödenirken 2021 yılında elektrik tüketim desteği alan hane sayısı 1 milyon 791 bin 200’e yükselmiştir.

-Bakanlığın elektrik tüketim desteği kapsamında yardım yaptığı hane sayısı 2022 yılında ise kayıtlara, 3 milyon 690 bin 582 olarak geçmiştir.

-Haziran 2023 itibarıyla ise ışığı ancak sosyal yardım ile yanan hane sayısının 4 milyon 141 bin 991 olduğu ortaya konulmuştur.

ASAL Araştırma Şirketi, Türkiye Siyasi Gündem Temmuz 2023 araştırmasının sonuçlarına göre; "Bugün Türkiye'nin en önemli sorunu ne?" ve "Sizce bugün Türkiye'nin sorunlarını hangi parti çözer?" sorularına verilen yanıtlarda 'Türkiye'nin en önemli sorunu' yüzde 68,6 ile "hayat pahalılığı" oldu. İşsizlik 5,2 olurken 'sorun yok' diyenlerin oranı sadece 1,4 olarak gerçekleşti.

Yöneylem Araştırma’nın gerçekleştirdiği ‘Türkiye Siyaset Paneli Ekonomik Krizin Vatandaş Üzerindeki Etkileri’ araştırmasına göre yurttaşların yüzde 67’si hayat standartlarını kaybetmekten büyük korku yaşıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım verilerine göre ise bu yılın ilk 6 ayında, aşırı yoksulluk çeken hane sayısı 3 milyon 615 bine yükseldi.

 

Editör: Tahir Aygün