Denizli Haber - Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde bu yıl 2. kez düzenlenen Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 245 stantta el emeği göz nuru eserlerin görücüye çıktığı festivale Ayşe Bat, yaklaşık 10 yıldan bu yana kullanılmış tahta paletlerini işleyerek çeşitli doğal oyuncaklar yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Sanatçı’ kimliğine sahip eşi Veli Bat’ın eserlerini tanıttı. Denizlililer festival boyunca kullanılmış tahta paletlerden küçük el aletleriyle el emeğiyle üretilen doğal oyuncaklara yoğun ilgi gösterdi.

Yaşlı bakımı öğrencileri için huzurevi sakinleriyle buluştular Yaşlı bakımı öğrencileri için huzurevi sakinleriyle buluştular

AW081817_02

Evinin altında kurduğu küçük atölyede el aletleri yardımıyla kullanılmış paletlerin tahtalarından doğal oyuncaklar, saksılıklar, askılar, ahşap saat ürettiğini belirten Veli Bat, “Palet tahtalarından yaptığım oyuncaklarla Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuru yapmıştım. Temmuz ayında bakanlık tarafından sana ‘Sanatçı’ kimliği verildi. Evimin altında küçük atölyemde el aletleri kullanarak el emeğiyle hazırladığım doğal oyuncakları daha çok tanıtmak, insanlara yaptığım oyuncakları göstermek istiyordum. Büyükşehir Belediyemizin açtığı Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’ bizim için büyük şans oldu. Eşim Ayşe Bat, standımızda festival boyunca benim kullanılmış palet tahtalarından yaptığım farklı doğal oyuncakların tanıtımını yaptı. Festival boyunca standımız yoğun ilgi gördü. Palet tahtalarından doğal oyuncaklarımız çok sevildi. Yaptığım oyuncaklarda kullanılmış palet tahtalarını kullandığım için doğaya da destek oluyorum. Yıllardır yaptığım tahta doğal oyuncaklar için hiçbir ağaç kesilmedi. Palet tahtalarından el aletlerini kullanarak at, at arabası, tank, ahşap üzerine her şeyi yapıyorum. Aksesuar da yapıyorum. Doğal olarak hiç kimyasal kullanmadan, tamamen paletlerden çıkarttığım ürünleri işliyorum. Büyükşehir Belediyemize bize bu imkanı verdiği içinde çok teşekkür ediyorum” dedi.

Editör: Tahir Aygün