Denizli Haber - Lykos (Çürüksu) Ovası’nın ortasında kurulan Laodikya Antik Kenti, İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan ‘Kutsal Haç Kilisesi’ne ev sahipliği yapmasıyla inanç turizmi açısından önemli bir noktada bulunuyor. 2002 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğü’nce başlayan kazı ve restorasyon çalışmaları, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki ekip tarafından yürütülüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2008 yılında imzalanan protokol ile Türkiye’ de bir ilk olarak 12 ay kazı ve restorasyon çalışmaları yapılır hale gelmişti.

LAODIKYA-ICIN-KRITIK-KARAR2-1697533457

LAODİKYA, ‘ASIL LİSTE’YE HAZIRLANIYOR

15 Nisan 2013’te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ve Denizli’nin önemli antik kentleri arasında yer alan Laodikya, UNESCO Dünya Miras Asıl Listesi’ne hazırlanıyor. Konuya ilişkin gündem maddesi, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ekim ayı 2’nci birleşiminde görüşüldü ve oy birliği ile kabul edildi.

LAODIKYA-ICIN-KRITIK-KARAR1-1697533437

Denizli'deki Nöbetçi Eczaneler 05-12-2023 Denizli'deki Nöbetçi Eczaneler 05-12-2023

“ADAYLIK MÜRACAATIMIZ OLACAK”

Büyükşehir Belediye Meclisi’ne, Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci başkanlık etti. Laodikya’da Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla kazı çalışmalarının yıllardır devam ettiğini ifade eden Değirmenci, “Daha önce orada bulunan Batı Tiyatrosu’nu şehrimize kazandırmıştık. Orada güzel konserler de vermiştik. Şimdi burada Laodikya Antik Kenti Alan Yönetim Planı yapılması ve UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık dosyası hazırlanması için bir müracaatımız olacak” diye konuştu.

BAKANLIK İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ YAPILACAK

Laodikya’yı tanıtmaya devam edeceklerini ifade eden Değirmenci, “Şehrimizdeki diğer güzellikler gibi Laodikya’nın da değerini bulması, dünyada tanıtımının yapılması ve antik kente daha çok turist çekmek için böyle bir süreç başlatılacak. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Büyükşehir Belediyemiz arasında işbirliği protokolü olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a yetki verilmesi gerekiyor. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edilmiştir” dedi.