Denizli Haber- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni bir karar aldı. MEB’in aldığı yeni kararla birlikte okul müdürü ve öğretmenlere randevu sistemi üzerinden erişim sağlanabilecek. Bundan sonra artık, dijital ortamda e-devlet platformunu kullanan bir veli, sistem üzerinden okul müdürü ya da öğretmenle randevu alarak görüşebilecek.

VELİLER, OKULA RANDEVU ALIP GİDECEK

Uygulama ile birlikte velilerin eğitimcilerle görüşmesi bir plan dahilinde olabileceği için, veliler okullara gittiklerinde uzun beklemeler yaşamayacak ve eğitimciler de öğrencilerine daha kaliteli vakit ayırabilecekler. Veliler, öğretmen görüşmeleri için e-devlet kullanıcı bilgileriyle okulların internet sitelerinden randevu alabilecek.

BİRÇOK BATI ÜLKESİNDE UYGULANIYOR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in, birçok Batı ülkesinde uygulanan ve okul müdürü ile öğretmen üzerinde bir randevu sisteminin oluşturulması yönündeki açıklamasının ardından çalışmalara başlayan MEB Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü, öğretmen-veli görüşmeleri için yeni bir dijital uygulama geliştirdi.

"ZAMAN AYARLAMASI YAPILACAK"

Yazılım uzmanlarınca geliştirilen ve kullanıma açılan "veli randevu sistemi" ile veliler, okulda eğitim alan çocuklarının durumunu görüşmek istedikleri öğretmenle görüşme zamanını ayarlayabiliyor. Veli-randevu sistemi ile okul yöneticileri, öncelikle veli görüşmeleri için öğretmenlerin zaman açısından uygunluğunu belirliyor.

Türkiye genelinde yeni sistem: Tüm okullarda yaz tatili ve ders saatleri değişiyor Türkiye genelinde yeni sistem: Tüm okullarda yaz tatili ve ders saatleri değişiyor

E-DEVLET ÜZERİNDEN GİRİLİYOR

Veliler, okulun internet sitesi üzerinden e-devlet kullanıcı bilgileriyle sisteme giriş yapıyor.

Sistemde, öğretmenlerin müsaitlik tablosundan boş olan zaman dilimleri için randevu talebinde bulunabiliyor. Randevu alınacak haftadan önceki cuma günü öğle saatine kadar sistem açık tutulacak. Aynı gün öğleden sonra ise okul yönetimleri öğretmenlere randevu saatlerini bildirecek. Veli, sistem üzerinden giriş yaptıktan sonra randevu talep edebildiği gibi aktif ve eski randevularını görebilecek ve günü gelmemiş randevusunu iptal edebilecek.

Editör: Tahir Aygün