Denizli haber - İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlendirilmesine yönelik konuların ele alındığı programa, TİM’i temsilen Meksika heyet başkanı olarak DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve DENİB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Selim Yaymanoğlu katılım sağladı.

Memi̇şoğlu Meksi̇ka’da Çeşi̇tli̇ Temaslarda Bulundu (12)

Türkiye Cumhuriyeti Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, Meksika’da mukim farklı kurum ve kuruluşların başkanları ile dış ticaret oyuncularının bulunduğu etkinliğin açılış konuşmasında; geniş katılımlı bir heyetle, bölgenin en önemli pazarlarından biri olan  Meksika’da bulunmaktan  büyük mutluluk duyduklarını belirten Heyet Başkanı Hüseyin Memişoğlu şu değerlendirmelerde bulundu.

Memi̇şoğlu Meksi̇ka’da Çeşi̇tli̇ Temaslarda Bulundu (11)

“Bugün, dünyanın süratle yükselen ekonomilerinden Meksika gibi önemli bir pazarda olmak ayrıca değerli. Meksika, IMF rakamlarına göre 2023’de dünyanın en büyük 11. ekonomisi oldu. 2028 tahminlerinde bu sıranın daha da yükselmesi öngörülüyor. Benzer şekilde Türkiye de üst üste pozitif büyüme performansı gösteren ülkeler arasında.

Memi̇şoğlu Meksi̇ka’da Çeşi̇tli̇ Temaslarda Bulundu (10)

İki ülkede gelişen refah ortamının, yeni iş birlikleriyle karşılıklı bir kazanç zemini sunmasının önünde hiçbir engel yok. Türk ihracatçılar olarak, bu duygu ve düşüncelerle buradayız. Rakamlara baktığımızda, 2023 yılında Meksika ile dış ticaretimizin yaklaşık 2,5 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştığını görüyoruz. Elbette arzumuz, bu rakamlardan çok daha yukarısı. Ancak küresel ticaretin daraldığı bir yılda artış kaydetmek, yine de dikkate  değer bir başarı. Geçtiğimiz yıl Meksika’ya 1 milyar 243 milyon dolar ihracat yaparken, ithalatımız ise yine benzer bir seviyede gerçekleşti.”

Memi̇şoğlu Meksi̇ka’da Çeşi̇tli̇ Temaslarda Bulundu (9)Memi̇şoğlu Meksi̇ka’da Çeşi̇tli̇ Temaslarda Bulundu (6)

MESAFELER, TİCARETE ENGEL DEĞİL. ZATEN İHRACATIN EN TEMEL ÖZELLİĞİ, KİLOMETRELERE SIĞMAYARAK UZAKLARI YAKIN EDEBİLMESİDİR

Mesafelerin ticarete engel olmadığını belirten Heyet Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “ABD, Türkiye için bu durumun güzel bir örneği. Geçtiğimiz yıl ABD ile toplam dış ticaret hacmimiz 30 milyar doları aştı. Bu rakamda ihracat ve ithalat yarı yarıya. Buna benzer rakamların Meksika ile ticarette de mümkün olabileceğini düşünüyoruz. İhracat noktasında, pek çok sektörümüzde önemli fırsatlar var. İlaç ve kimyadan tekstile, plastikten, tarıma, toprak, cam, seramik gibi pek çok sektördeki fırsatları değerlendirmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz yıl 1.900 firmamız Meksika’ya ihracat yaptı. Uzak olarak nitelendirilen bir pazar için çok ciddi bir sayı. İhracatçı firma sayımızın önümüzdeki dönemde daha da artacağına inanıyoruz. Elbette karşılıklı ticaretin gelişmesi için serbest ticaret anlaşmaları büyük önem arz ediyor. Türkiye ve Meksika arasındaki STA müzakereleri uzun yıllardır devam ediyor. Ticaret Bakanlığımızla yaptığımız görüşmelerde STA sürecinin hızlanması yönündeki beklentilerimizi iletiyoruz. Türkiye-Meksika serbest ticaret anlaşması çalışmalarının yakın dönemde hız kazanmasını arzu ediyoruz.” dedi.

Denizli’den Mart ayında 383 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti Denizli’den Mart ayında 383 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti

Memi̇şoğlu Meksi̇ka’da Çeşi̇tli̇ Temaslarda Bulundu (7)

HEYET KAPSAMINDA ZİYARETLER DÜZENLENDİ

Meksika Heyeti kapsamında Türk delegasyonu Türkiye Cumhuriyeti Meksika Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek, Meksika’da gerçekleştirilen görüşmeler, iki ülke arasındaki ilişkiler ve ortak hedeflere dair değerlendirmelerde bulundu. Heyet Başkanı Sn. Hüseyin Memişoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ’a misafirperverliği için teşekkürlerini iletti.

Memi̇şoğlu Meksi̇ka’da Çeşi̇tli̇ Temaslarda Bulundu (2)

Ayrıca CANACO CDMX (Meksiko Ulusal Ticaret, Hizmet ve Turizm Odası) Başkanı José de Jesús Rodríguez Cárdenas’ı makamında ziyaret edilerek ikili iş birliği fırsatları ve dış ticaret imkanları değerlendirildi. Öte yandan ülkelerin yaşadığı doğal afetler karşısında dayanışma konusu ele alındı.

Editör: Tahir Aygün