Denizli Haber - Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, en düşük emekli maaşı için çalışmaların sürdüğünü açıklamasının ardından Ocak ayında uygulanacak memur maaşı, SGK, Bağ-Kur emekli zammı için hesaplar yeniden yapıldı. İşte meslek meslek memur ve memur emeklisi maaş tablosu...

Orta Vadeli Program'da (OVP) yol haritasının belirlenmesi sonrası emekliye zam düzenlemesi için düğmeye basıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı emekli maaşları için bütçe çalışmalarını sürdürüyor. Toplu sözleşme zammı ve OVP'de enflasyon beklentisinin netleşmesi sonrası Ocak zammı için ipuçları güçlendi.

EMEKLİYE ZAM TAKVİMİ BELLİ OLDU

Ekim ayında Meclis'in açılmasıyla beraber emekliye zam düzenlemesi için detaylar netleşmeye başlayacak. Burada Hazine destekli 7.500 TL olarak en düşük emekli maaşı için bütçe çalışmaları devreye girecek. 2023 yıl sonuna kadar emekli maaşı zammı için adım atılması bekleniyor.

CUMHURİYET BAYRAMI'NDA İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

En düşük emekli maaşı için çalışmalar sürerken, Cumhuriyetin 100. yılına özel bir defaya mahsus olmak üzere emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi de masada bulunuyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 7500 TL'YE YÜKSELTİLMİŞTİ

Ocak 2023 öncesi 3.500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı önce 5.500 TL'ye ardından ara zam ile Nisan ayında 7.500 TL'ye yükseltildi.

SGK, BAĞ-KUR TABAN AYLIKLARI İÇİN ÇALIŞMA VAR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emeklilerin ve çalışanların kendileri için çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük emekli maaşı için talimat verdiğini açıkladı. Bakan Şimşek bütçe çalışmaları sonrası adım atılacağını ifade etti. Türkiye'de EYT'lilerle birlikte yaklaşık 15,5 milyon SGK, Bağ-Kur emeklisi, yaklaşık 2,7 milyon da memur emeklisi bulunuyor.

Emekliye zam düzenlemesi için bütçe çalışmalarının neticelenmesi sonrası taslak, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

MEMUR ZAMMI, SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI İÇİN REFERANS OLACAK

Erdoğan, memurlara verilecek zamların emeklilere de verileceği konusunda sinyali verdi. Yeni yapılan hesaplara göre Ocak ayında memurlar, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile beraber 6 aylık enflasyonun yaklaşık 10-12 puan üzerinde maaş zammı alacak. Bu 10-12 puanlık farkın refah payı olarak SGK ve Bağ-Kur emeklilerine de yansıtılması bekleniyor.

Emekliye zam düzenlemesi için bütçe çalışmalarının neticelenmesi sonrası taslak, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI İÇİN YENİ SİSTEM: HEDEF ENFLASYON

Denizli’nin Sürgün Yeri Şimdi Kaz Dağları Olarak Anılıyor Denizli’nin Sürgün Yeri Şimdi Kaz Dağları Olarak Anılıyor

Öte yandan milyonlarca memur ve emekli için maaş hesaplarında sistem değişikliğine gidileceğinin işareti verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek artık ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını duyurdu. OVP programında 2023 yılı enflasyon beklentisi yüzde 65 oldu. 2024 yıl sonunda TÜFE'nin yüzde 33, 2025 yıl sonunda yüzde 15,2, 2026 yıl sonunda ise yüzde 8,5 olması bekleniyor.

OCAK AYINDA TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YÜZDE 15

6 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin merakla beklediği toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Memurlar 11 iş kolunda birçok sosyal hak elde ederken, toplu sözleşme zammı da 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5 oldu.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 37,76 OLDU

OVP'de 2023 yılı enflasyon beklentisi yüzde 65 olarak açıklandı. OVP'de açıklanan enflasyon beklentisine göre yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi'nin 1.861,94 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Buna göre 6 aylık enflasyon beklentisi de yüzde 37,76 oldu. Memur enflasyon farkı ise yüzde 29,96 olacak. Ocak 2024'te gerçekleşecek memur toplu sözleşme zammı da yüzde 15 oldu. OVP'de açıklanan enflasyon beklentisi ve Ocak 2024'te uygulanacak yüzde 15'lik toplu sözleşme zammına göre memur zam oranı ise Ocak ayı için yüzde yüzde 49,46 olarak hesaplandı.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI: TEK TABLODA TÜM HESAPLAR

2023 yılı enflasyon beklentisi: Yüzde 65

6 aylık enflasyon beklentisi: Yüzde 37,76

Refah payı hariç SGK, Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 37,76

Temmuz 2023 toplu sözleşme zammı: Yüzde 6

Ocak 2024 toplu sözleşme zammı: Yüzde 15

Memur enflasyon farkı: Yüzde 29,96

Memur zammı: Yüzde 49,46