Denizli Haber - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kamu İşveren Heyeti’nin ilk zam teklifini duyurdu.

Işıkhan, 2024’ün ilk 6 ayı için yüzde 14, ikinci 6 ayı için yüzde 9 zam teklifinde bulunduklarını, 2025 yılını kapsayan dönemler içinse ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için ise yüzde 5 zam teklifinde bulunduklarını belirtti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Gelen teklifi kabul etmemiz mümkün değil. Bu açıdan tavsiyemiz, teklifin revize edilmesidir” ifadelerini kullandı.

Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci de teklifini kabul etmelerinin mümkün olmadığı belirterek , “Çarşı ve pazarın durumu, ülkenin ekonomik gerçekleri ve son yıllarda alım gücü en çok düşen kesimin memur ve memur emeklileri olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında teklif edilen bu zam oranının kabul edilmesi mümkün değildir. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları ve Merkez Bankası’nın önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri dikkate alındığında kamu işveren tarafının daha gerçekçi tekliflerle masaya gelmesini bekliyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizin arkasındayız. Bu ekonomik gerçeklere karşın teklif edilen bu zam oranını kabul etmeyeceğimizi şimdiden ilan ediyor, kamu işveren tarafının bir sonraki toplantıya revize ve kabul edilebilir bir teklifle gelmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.” ifadelerini kullandı.

16 AĞUSTOS’TA İŞ BIRAKACAKLAR!

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan ise Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıkladığı zam teklifine tepki olarak 16 Ağustos’ta iş bırakacaklarını açıkladı.

KESK’ten yapılan açıklamada, “Çalışma Bakanı iktidarın kamu emekçilerinin 2024-2025 tis taleplerine ilişkin ilk teklifini açıkladı. Buna göre: 2024 yılı ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9. oldu. 2025 yılı ilk altı ayı yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olmuştur. Dağ fare bile doğurmamıştır! Bu teklif sefalet katlanarak devam etsin anlamına gelmektedir. Kabul etmiyoruz. Tüm emekçileri KESK’in 16 Ağustos’ta gerçekleştireceği eyleme destek vermeye davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Zam teklifinin Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi halinde hükümet 17 ve 22 Ağustos’ta yeni tekliflerle masaya gelecek.

Tarafların yine anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak. Bu aşamada Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Editör: Tahir Aygün