Denizli Haber - Denizli Sanayi Odası ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Denizli'deki mesleki ve teknik eğitimin durumunun tartışılması; okullarımız ile sanayicilerimiz arasında iş birliğinin güçlendirilmesi amaçları çerçevesinde, Sanayi Odası M. Feridun Alpat Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Toplantıya, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün temsilcileri, eğitimciler ve sanayiciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, sanayideki nitelikli istihdama ve meslek liseleri ile sanayi kuruluşlarının entegrasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Kasapoğlu, ''Ülkemiz sanayisi zor bir durumdan geçiyor. Özellikle daralan piyasanın etkisi ile içeride iş potansiyelimiz ve hacmimiz gün geçtikçe düşüyor. Her zaman dile getirdiğimiz gibi üretim maaliyetlerimiz biz üreticileri çok zorlayan seviyelerde.'' dedi.

''MESLEKİ EĞİTİM MESELESİ ÇÖZÜLMESİ GEREKEN YAPISAL BİR SORUNDUR.''

Mesleki eğitim modelindeki plansızlığa dikkat çeken Kasapoğlu, ''Bu problemlerin ötesinde büyük bir yapısal problem mevcut. Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın bir tarihte bu konu ile alakalı görüşmeler gerçekleştirerek bir yol haritası oluşturmaya çalıştık. Konuyu sanayici ve milli eğitim cephesinden değerlendirmiş olduk. Ulusal çapta baktığımızda eğitim politikaları ile ilgili sorunlar olduğunu düşünüyoruz. Özellikle meslek lisesi mezunlarının iş gücüne aktarılması konusunda bir plansızlık hakim durumda. Meslek Lisesi mezunlarının hızlı bir şekilde üretim ile buluşturulabilmesi için birtakım teşvikler ortaya konmalıdır kanaatindeyiz.'' ifadelerine yer verdi.

Başkan Kasapoğlu, ''Denizli Valimizin desteğiyle ve İl Milli Eğitim Müdürümüz ile iş birliği içinde ve hem sanayicimize hem de istihdamın artırılması konusunda şehrimize çok faydalı olacak olan bu girişimi yerelde başlatmaya karar verdik. ‘‘dedi.

''GENÇLERİMİZİN SANAYİYE OLAN İLGİSİ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR.''

Sanayi sektöründe istihdamın bir yıl içerisinde 66.000 kişi azaldığına, buna karşın hizmet sektöründe ise 174.000 kişi arttığına dikkat çeken Başkan Kasapoğlu ''Gençlerimizin sanayiye olan ilgisi her geçen gün azalıyor. Çalışmadan ve yapısal problemleri çözmeden her anlamda değer kazanmaya çalışmak illüzyondan başka bir şey değil. Türkiye'nin, üretim gücünü ve sanayi gücünü kaybetmemesi, üretimi her anlamda ve de her alanda yeni dünya şartlarına entegre edip uyumlu bir şekilde devam etmesi gerekmektedir.'' ifadelerini kullanarak bir perspektif çizdi.

Meslek Lisesi mezunlarına önümüzdeki süreçte yeni iş imkanları yaratmak, nitelikli istihdam konusunda sanayiciye ve üreticiye olunabilecek destekler için yapılabilecek projeler hakkında istişarelerde bulunmak amacı ile düzenlenen toplantının hayırlara vesile olmasını temenni eden Başkan Kasapoğlu, sözlerini noktalarken, katılımcılara ve destekçilere teşekkürlerini sundu.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Emin Oğur'un, Denizli'deki meslek liseleri hakkında istatistiki bilgiler verdiği sunumu ile devam eden toplantının sonunda, Denizli Sanayi Odası, Denizli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ‘'Mesleki Eğitim ve İş Birliği'' Protokolü İmzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında, mesleki eğitim müfredatının sanayicilerin talepleri doğrultusunda güncellenmesine, işletmelerde öğrencilere yönelik işbaşı eğitimlerinin artırılmasına, uluslararası projelere destek verilmesine ve sektörel teknik gezilerin planlanmasına karar verildi.

Denizli'deki Nöbetçi Eczaneler 28-02-2024 Denizli'deki Nöbetçi Eczaneler 28-02-2024

İmzaların atılmasının ardından, sanayicilerin, kendi alanlarını ilgilendiren bölümlerde öğrenci yetiştirilmesi, ilgili okullara yönelik fiziki şartların artırılması kapsamında ''Hamilik'' görüşmeleri gerçekleştirildi.

Editör: Tahir Aygün