Denizli Haber - Pek çok işletme, kredi kartı ile yapılan ödemelerde "bankalar komisyon kesiyor" diyerek ekstra ücret talep ederken, bu durumun aslında yasal olmadığı belirtiliyor.

Örneğin, bir ürünün nakit ödeme fiyatı 100 TL iken, kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen bir müşteriden 120 TL istenebiliyor.

Ancak, komisyon bedeli adı altında alınan bu ek ücretin aslında bankaların kestiği bir ücret değil, işletmenin kendi cebinden ödemesi gereken vergi tutarı olduğu ortaya çıktı.

CNN Türk'te yer alan habere göre, TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, işletmelerin talep ettiği bu ek ücretin yasal olmadığını belirterek, tüketicilerin ödedikleri fazla miktarı faiziyle geri alabileceklerini ifade etti.

Güllü, "Banka kartları ve kredi kartları kanunun 17. maddesi, üye iş yerlerinin kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave ödeme isteyemeyeceğini açıkça belirtmektedir" dedi.

PARANIZI FAİZİYLE GERİ ALABİLİRSİNİZ

Ekol TV muhabiri, bir güzellik merkezinde yaptırdığı işlem için yüzde 20'lik komisyon talep edildiğini görüntüledi. Muhabir, kartlı ödeme yapmak isteyince 800 TL'lik ücret için yüzde 20'lik komisyon talep edilerek 960 TL istendi.

Görüntülerde kasada yer alan kişi, "Ya IBAN ya da nakit" dedi.

Vakıf Üniversitelerine Yüzde 228 Zam Vakıf Üniversitelerine Yüzde 228 Zam

Avukat İbrahim Güllü, tüketicilerin bu tür uygulamalara karşı haklarını arayabileceklerini ve yasal yollara başvurabileceklerini vurguladı.

Güllü, "Tüketici, yerleşim yerindeki kaymakamlıkta ya da firmanın bulunduğu il ve ilçedeki tüketici hakem heyetlerine başvurarak ödemiş oldukları bedeli ticari avans faiziyle birlikte geri isteyebilir" dedi.

Sonuç olarak, kredi kartı ile yapılan ödemelerde talep edilen ek ücretlerin yasal olmadığını ve tüketicilerin bu tür durumlarla karşılaştıklarında yasal haklarını aramaları gerektiğini belirten uzmanlar, işletmelerin de bu konuda daha dikkatli ve şeffaf olmaları gerektiğini ifade ediyor.

Editör: Tahir Aygün