AK Parti Denizli Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök; Mecliste kabul edilen ve çalışanları, öğrencileri, dar gelirli vatandaşları ilgilendiren 52 maddelik kanun teklifini değerlendirdi.

Denizli Haber -  Vekil Ök; öğrencilerden engellilere, iş adamlarından icra takibine düşen vatandaşlara kadar binlerce insanın hayatına dokunan kanunun getirdiği kolaylıklar hakkında şu bilgileri verdi.

“Öğrenim kredisi alan öğrencilerimizin borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarla sınırlandırılacak. Böylece öğrenci, ne kadar kredi aldıysa o kadar borçlanacak. Öğrenciler, kredi borçlarını mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlayacak ve bu süre içerisinde herhangi bir faiz artışı olmayacak. Öğrenci işe girmemişse 1 yıl erteleyebilecek. Erteleme işlemi en fazla 3 yıl yapılacak. Geri ödemeleri başlamış olan öğrencilerin KYK faizleri silinecek.”

“İcra takibi başlatılan 2000 liranın altındaki abonelik borçları silinecek.”

15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2.000 bin lira ve altındaki alacakların silineceğini söyleyen Ök, bu düzenleme kapsamında 9 milyon dosyanın bulunduğunu böylece 5 milyon kişinin rahat nefes alacağını belirtti. Ök, aynı zamanda GSM kuruluşları, doğal gaz ve elektrik dağıtım şirketlerinin bu alacaklarını sildikleri takdirde vergiden muaf tutulacaklarını ifade etti.

Varlık yönetim şirketlerine devredilen 2 bin 500 liranın altındaki alacakların da tasfiye edileceğini belirten Nilgün Ök, Hazine ve Maliye Bakanlığına bu tutarı iki katına yani 5 bin liraya yükseltme yetkisi verildiğini belirtti. Ök, “Biz, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözetiyoruz. Bu düzenleme ile yaklaşık 1 milyon vatandaşımızın borcu silinecek.” dedi.

“Çalışanlar, yemek yardımını serbestçe kullanabilecek”

İşverenlerin çalışanlarına yemek yardımını nakdi olarak verdikleri takdirde bu ücretin vergiden istisna tutulacağını belirten Ök,  böylece bu yıl için belirlenen ve nakden ödenen 51 TL’nin ister lokantada ister market alışverişinde serbestçe kullanabileceğini ifade etti.

“65 yaş üstü, engelli ve dar gelirli vatandaşlarımızın yersiz ödemelerden kaynaklı alacakları siliniyor.”

65 yaş üstü, engelli ve dar gelirli vatandaşlara yönelik ödemelerde de düzenleme yapıldığını belirten Ök; kişilerin ölüm, gelir ve engel durumu değişikliği gibi nedenlerle durumunda değişiklik olduğunun tespit edilmesi hâlinde yapılan yersiz ödemelerden kaynaklı alacakların da silindiğini açıkladı.

Ök, “Yine yaptığımız başka bir düzenlemeyle konut çatılardaki güneş enerjisinde elektrik üretimine vergi muafiyetini 25kw’dan 50 kw’ya yükseltiyoruz.” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Yaptığımız düzenlemelerle kur korumalı mevduat uygulaması süresinin uzatılmasından sicil affına, taahhütname verilmeden taşıtsız olarak yurt dışına çıkan gurbetçilerimize uygulanan cezanın hafifletilerek 1.880 TL’ye düşürülmesinden işverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğal gaz desteklerinin 1.000 TL’lik kısmının gelir vergisinden ve prim kesintisinden muaf olmasına, Tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücret kadar ödeme yapılmasından Covid-19 kapsamında yazılan sokak kısıtlaması ve maske cezalarına affına kadar vatandaşlarımızın menfaatine birçok önemli maddeyi içeriyor.” diyerek binlerce vatandaşın hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Güngör’den Gülşen Öğretmenine Ziyaret Güngör’den Gülşen Öğretmenine Ziyaret