Denizli Haber - Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş’tan Cumhuriyet’e yakışır program. İlçede yaşamını sürdüren, Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık eden 96 yaşındaki Nebiye Beken’i, 92 yaşındaki Fatma Tozcan’ı, 92 yaşındaki Arziye İpek’i ve 96 yaşındaki Fatma Ünsal’ı evlerinde ziyaret etti.

Cumhuriyet’in kuruluş tarihi 29 Ekim 1923’ten 4 yıl sonra Nebiye Beken ve Fatma Ünsal, 8 yıl sonra ise Fatma Tozcan, Arziye İpek dünyaya geldi.  Başkan Özbaş, ilçenin tarihi kimlikleri niteliğindeki çınarların anılarını dinledi.

Örtü yangını ormana sıçramadan söndürüldü Örtü yangını ormana sıçramadan söndürüldü

ATATÜRK’ÜN ÖLÜM HABERİNİ HİÇ UNUTMADI
Fatmana Ünsal, çocukken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm haberini çeşmeye su doldurmaya gittiği sırada çevredekilerin “Atatürk ölmüş” diye bağırarak duyurduğu an öğrendiğini, hiç unutamadığını söyledi.

Başkan Özbaş, ziyaretler sonunda Kur'an-ı Kerim, Türk Bayrağı’nın yer aldığı hediyeler takdim etti.  

“CUMHURİYETİN KOKUSUNU ALDIK”

Ziyaretlerde çok heyecanlandığını belirten Başkan Özbaş,” Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlama etkinlikleri kapsamında asırlık çınar olmuş teyzelerimizi, büyüklerimizi ziyaret ettik. Hakikaten Cumhuriyet’in kokusunu aldık. Onların yüzlerindeki çizgileri bizlere Cumhuriyeti hatırlattı. Çocukluk anılarını, okullarındaki yaşantılarını dinledik. Bugüne nasıl geldiklerine dair birçok tecrübelerini bizimle paylaştılar. Tarihimizi onlardan dinleyince bizlerde çok heyecanlandık. Zamanın Sarayköy ile ilgili bilgilerini, güzel hatıralarını, ailelerini, yaşamlarını varsa Atatürk ile anılarını dinledik. Bizim için çok güzel bir ziyaretler oldu. Onlarında hayır dualarını aldık, inşallah rabbim onlara sağlıklı hayırlı ömürler versin. Cumhuriyetimiz gibi büyük bir çınar hepsi. Onlara sevdikleriyle birlikte güzel bir yaşam diliyorum” dedi.  

Editör: Tahir Aygün